Akşam Lisesi Nedir? Fiyatları & Bilmeniz Gerekenler

Akşam Lisesi Nedir? Akşam Liselerine Kimler Kayıt Olabilir ? Fiyatları Nedir? adlı soruların cevap bulduğu içeriğimize hoş geldiniz!

akşam lisesi nedir
Akşam Lisesi Nedir

Akşam Lisesi Nedir?

 

Akşam lisesi, eğitim-öğretim hayatına belli başlı sebeplerden dolayı yarım bırakan bireylerin, eğitimlerini tamamlamak için başvurduğu ve eğitim görülen liselerdir. Akşam liselerinde alınan derslerin eğitimi yüz yüze olmaktadır. Adından anlaşıldığı üzere derslerin başlangıç saatleri akşam mesai bitişlerindedir.

İki tür akşam lisesi vardır.

 Özel Akşam Lisesi:

Özel Akşam Liseleri, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı, girişimciler tarafından kurulan özel liselerdir. Özel Akşam Liselerinde eğitim ücretlidir ve liseden liseye değişiklik gösterebilmektedir. Eğitim ücretleri genellikle güncel akşam lisesi fiyatları 2021 verileri baz alınarak “7000 – 12000 Türk Lirası” arasında değişmektedir.

Devlet Akşam Lisesi:

Devlet Akşam Liseleri, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı, devlet tarafından hizmete açılmış kurumlardır. Devlet Akşam liselerinde ders saatleri akşam ve genellikle hafta sonu olmaktadır. Devlet akşam liselerinde şu anlık sadece mesleki bölümler yer almaktadır. Devlet akşam liselerinde eğitim yüz yüzedir. Devlet akşam liselerinde eğitim özel akşam liselerinin aksine ücretsizdir. Öğrenciler, her kayıt döneminde 50 TL katkı payı ödemektedirler.


Akşam Lisesi Diploması

akşam lisesi diploması
Diplomada Farklılıklar Var Mıdır?

Akşam lisesi mezunu bütün öğrenciler diploma almaya hak kazanmaktadırlar. Akşam liselerinden başarılı dönemlerin sonunda alınan diplomaların, diğer tüm özel yada devlet liselerinden alınan diplomalardan herhangi bir farkı bulunmamaktadır. Diplomaların bütün hakları aynı ve eşittir. İki diploma arasındaki tek fark diplomalarda ‘’Akşam Lisesi’’ yazar. Akşam lisesi mezunları, üniversite sınavlarına ve devletin açtığı bütün sınavlara girme hakkını elde ederler.


Akşam Lisesi Özellikleri

Akşam liseleri, anadolu,fen ve mesleki liselerdeki yönetmeliklerle aynı yönetmeliklere sahip liselerdir. Yönetmenlik bakımından uçurum farklılıkları barındırdığını sanan bireyler çok yanılmaktadırlar. Akşam Liselerinde devam zorunluluğu yer almaktadır. Eğer ki öğrenci mazeretsiz bir şekilde 10 gün devamsızlık yaparsa bir üst sınıfa geçme hakkını kaybeder.
Bu liselerde de diğer liselerde olduğu gibi eğitim 2 ayrı dönemde verilmektedir. Toplam 4 sınava girmektedirler. Akşam Liselerinde dersler genellikle akşam ve mesai bitiminden sonra başlamaktır. Haftanın 5 günü eğitim verilmektedir. Akşam liselerinde öğrenciler, eğitim ve öğretim süresi olan 4 seneyi doldurmaktadırlar.

Akşam Liselerine Kimler Kayıt Olabilir ?

Akşam liseleri, hem devlet hem de özel liseler olmak üzere 2 türe ayrılır.Öğrenci ister devlet isterse özel akşam lisesini seçebilir. Akşam liselerinde herhangi bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır.
 
Akşam lisesine kimlerin kayıt olacağına dair birkaç bilgi aşağıda verilmiştir;
 
  • İlköğretimden mezun olmuş bireyler,
  • Bazı sebeplerden dolayı lise eğitimine hiç başlayamamış olanlar,
  • Lise eğitimine başlayıp birtakım sebeplerden ötürü eğitimini yarıda bırakmış bireyler,
  • Liseden üst üste sınıfta kalıp eğitim süresi hakkını doldurmuş olanlar,
  • Eğer öğrenci , açık öğretim liselerinde ders görüyor ve bu liselerden ayrılmışlarsa,
Kayıt olmalarında bir sakınca bulunmamaktadır.

Akşam Liselerine Kayıt İçin Gerekli Belgeler

 
Akşam liselerine kayıt olmak için istenen bazı gerekli belgeler vardır. Öğrencilerin belirlenen belgeleri önceden hazırlaması kolaylık sağlayacaktır.
 
Kayıt için istenen belgeler:
 
  • Öğrenim belgesinin aslı gerekmektedir.
  • Vesikalık fotoğraf (2 adet),
  • Nüfus cüzdan fotokopisi,
  • Hali hazırda askerlik çağı gelmiş bireylerin tescil belgelerinin olması gerekmektedir.
  • Eğer öğrenci 18 yaşını doldurmamış ise veli izninin olması şarttır.

Akşam Lisesi Nedir? Fiyatları & Bilmeniz Gerekenler adlı içeriğimizin sonuna geldik. Daha fazla benzer içerik için sitemizde aramalar yapabilirsiniz.

Avatar
Author

Yorum Yaz