Ales Nedir? Ales Sınavı Ne İşe Yarar & Açılımı Nedir?

ALES Nedir? ALES Sınavı Nedir Kimler Girebilir? Ne İşe Yarar & Açılımı Nedir? ALES Kaç Yıl Geçerlidir? ALES 1,2,3 Nedir?  gibi benzer soruların cevap bulduğu içeriğimize hoş geldiniz!

ales nedir
ALES Nedir?

ALES Nedir?

ALES, lisansüstü öğrenimi amaçlayan ve hedeflerinde akademik kariyer planlaması olan bireylerin girdiği bir sınavdır.

ALES Açılımı Nedir?

ALES‘in açılımı Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Sınavı’dır.

ALES sınavı yılda üç defa yapılmaktadır. Yapılan ALES sınavlarında puan aralığı 50 ve 100 arasında belirlenmiştir. Ales sınavı, sözel ve sayısal  olarak 2 testten oluşmaktadır. 2 testten toplamda 100 soru çıkmaktadır. ALES sınav süresi 2.5 saatten oluşmaktadır ve 2017’de MEB tarafından uygulanan karar neticesinde geçerlilik süresi ise 5 yıla çıkarılmıştır.

Oturum Sayısı Ne Demek?

ALES-1 (İlkbahar), ALES-2 ve ALES-3 (Sonbahar) olmak üzere yılda üç kez kez yapılan sınavları belirtir.  Sınavlar arasında hiçbir farklılık yoktur. Sınav aynı sınavdır. Sadece sınavın yapıldığı zaman dilimi farklıdır. Aday için en uygun zaman seçilip, sınava girilmesi yeterlidir. Adaylar tüm sınavlara girebilirler.


Ales Sınavı Ne İşe Yarar?

ALES sınavı ne işe yarar? adlı sorunun cevabını madde madde sizlere sıraladık.

  • Öğretim görevlisi, eğitmen, üniversite ve hastanelerinde araştırma görevlisi, uzman unvanı, profesyonel çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına yapılacak atamalarda,
  • Bireylerin Lisansüstü eğitime başlamalarında,
  • Yurt dışına tezli veya tezsiz yüksek lisans için gitmek isteyen adayların seçiminde,
  • Teknik eğitmenler için mühendislik tamamlama programlarında,

ilgili kurumların referans puanları için kullanılmasına yarayan bir sınavdır. Adaylar ALES sınavından aldığı sonuçla beraber yukarıda belirtilen hedefleri doğrultusunda puanlarını kullanabilirler.


ALES Sınav İçeriği Nasıldır?

ALES sınavında aday öğrenciler sayısal ve sözel testlerden sorumlu tutulacaklardır.

Sayısal Testi, adayların sayısal ve mantıksal akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik 50 sorudan oluşmaktadır.

Sözel Testi, sözel akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik 50 sorudan oluşmaktadır.

ALES sınavında aday öğrencilerin karşısına gelecek olan soruların niteliği yükseköğretim programlarında elde edinilen yeterlikleri ölçmeye yönelik değildir. ALES sınav dili Türkçe‘dir.


ALES’e Kimler Girebilir?

ALES sınavına girmek isteyen bir aday öğrenci ister lisans programında eğitim gören isterse bir lisans programından mezun olmuş olsun, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’na girmeye hakkı vardır. Denklik belgesini elinde bulundurmak şartıyla, yurt dışında lisans eğitimi almış adayların da sınava başvurmalarında herhangi bir engel yoktur. ALES, tezli yüksek lisans başvuruları için oldukça ciddi bir faktördür.

ALES için bir sınırlama söz konusu olmayıp adaylar dilediği kadar sınava girebilir. Bir yere başvuru yapıldığında adayların geçerlilik süresi bulunan en yüksek ALES puanı kullanılır.


ALES Kaç Yıl Geçerlidir?

ÖSYM tarafından düzenlenen 07.09.2017 tarihli karar ile ALES’in geçerlilik süresi 3 yıldan 5 yıla kadar arttırılmıştır. Bu karar sadece gelecek sınavları kapsamakla kalmayıp geçmiş sınavlara da uygulanmıştır. Örnek vermek gerekirse 2018 yılında ALES puanı alan bir adayın puanı 2023 yılına kadar geçerliliğini korumaktadır.


ALES Nedir? ALES Sınavı Ne İşe Yarar & Açılımı Nedir? adlı içeriğimizin sonuna geldik. Daha fazla benzer içerik için sitemizde aramalar yapabilirsiniz.

Avatar
Author

Yorum Yaz