ALES Sonuçları Açıklandı Mı?

 

ALES sonuçları açıklandı. ALES bu yıl iki kez uygulanacak. Sınavların ilki sona erdi ve bugün sonuçlar adayların erişimine açıldı. 13-23 Mart 2020 tarihleri arasında ALES başvuruları tamamlanmıştı. 16 Ağustos 2020 tarihinde uygulanan ALES 1’in sonuçlarına işte buradan ulaşabilirsiniz:

 

https://sonuc.osym.gov.tr/Sorgu.aspx?SonucID=7017

 

Sınav sonuçlarında, adayların sınavın bölümlerine ait doğru ve yanlış cevap sayıları bulunuyor. ALES puanları ve bu puanlara göre başarı sıraları da yer alıyor. Üstelik ÖSYM, öğrencilerin sınav sonuçlarının doğrulanması için Sonuç Belgesi Kontrol Sistemini hizmete sundu. Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi, Sınav Sonuç Belgelerinin alt kısmına sistem tarafından konuluyor. Söz konusu işleme https://sonuc.osym.gov.tr  üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bir lisans programından mezun olacak olanlar ya da lisans mezunu olan öğrencilerin akademik kariyer yapması için ALES’ten iyi bir puan alması yetiyor. Adaylar, sınav sonuçlarını TC kimlik numaraları ve şifreleri ile öğrenebilecek. Siteye mobil uygulamalardan veya internet adresinden erişim sağlanabilir. Öğrencilere sonuç belgesi gönderilmeyecek. ALES sınav sonucu belgelerine yalnızca online olarak ulaşabilecekler. Prof. Dr. Halis AYGÜN, ALES sınavının sonuçlarının açıklanmasını 7 Eylül’den bugüne aldıklarını duyurmuştu. Çalışmaları hızlandırdıklarını ve hızlı bir değerlendirme yaptıklarını, sonuçları açıklamaya hazır olduklarını dile getirdi. Böylece adaylar ALES sınav sonuçlarına erkenden ulaşmış oldu.

Yorum Yaz