Annem bana tablet almıyor! Aileme nasıl telefon aldırabilirim, aileme nasıl bilgisayar aldırabilirim, bilgisayarım derslerim için yeterli değil, bu telefonla uzaktan eğitim sistemine bağlanamıyorum, öğretmenim akıllı telefon almamızı istedi…Bu telefonla derslerden geri kalacağım, internet hızım yavaş videolar donuyor… Bahane mi gerçek mi?

Koronavirüs pandemisine bağlı olarak geliştirilen ve yüz yüze eğitim modeline bir alternatif olan uzaktan eğitim modeli bu süreçte hem ailelerin hem de öğrencilerin en çok duyduğu şey oldu. Hem Yüksek Öğretim Kurumunun son açıklamaları hem de Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlıklarının ortak yürüttüğü çalışmaların neticesinde 2020-2021 eğitim ve öğretim döneminin ilk yarısının uzaktan eğitim modeli ile gerçekleştirileceği netleşmek üzere. Bu modele istisna olarak gösterilebilecek bazı uygulamalı eğitim fakülteleri dışında  ilk ve orta okullar için her ne kadar 21 Eylül tarihi işaret edilmiş olsa da uzaktan eğitimin bu tarihte sonlandırılacağı ve tamamen geleneksel sisteme dönüleceğini beklemek yanlış olur. Dünyada yeniden hızla artmaya başlayan vaka sayıları nedeniyle özellikle ikinci dalga beklentisinin çok arttığı şu dönemde öğrencilerin eğitim hakkı uzaktan eğitim sistemi ile gerçekleştirilecek.

Uzaktan Eğitim Almak İçin Ne Gerekir?

İlköğretim ve lise grubunun uzaktan eğitime ilişkin uygulamalarında trt eba kanalı ve eba.gov.tr adresleri üzerinden ilgili müfredata ilişkin ders içerikleri yayımlanmakta. Milli Eğitim Bakanlığınca yürütülen bu projede öğrencilere akıllı telefonlar, bilgisayarlar ve tabletler üzerinden erişilebilecek video döküman ve gerekli kaynaklar sunulacak. Yani bir internet hizmeti  ve internete bağlanabilen bir cihaz tüm bu dökümanlara ulaşmanız açısından yeterli olabilecek.

 

Bilgisayarım Eski, Cep Telefonum Eski Online Derslere Katılabilir Miyim?

Döküman ve video içeriklerine ulaşmanız için internete bağlanabilen ve ciddi bir arızası olmayan her türlü cihaz rahatlıkla işinizi görecektir. Ancak, Zoom, Skype vb. online meeting aplikasyonları ya da aracı hizmet sağlayıcılarınca sunulan canlı ders içeriklerine ulaşabilmek adına mevcut internet hızınızın ve cihazınızın gerekli teknik yeterliliğe sahip olduğundan emin olmanızda fayda var. Bunların dışında iyi bir internet hızı ve internete rahat bağlanabilen her cihaz almak istediğiniz uzaktan eğitim içeriğini almanızı sağlayacaktır.

Yorum Yaz