Doktora Nedir? Nasıl Yapılır? Şartları & Koşulları 2021

Doktora Nedir? Nasıl Yapılır? Şartları & Koşulları Nelerdir? gibi soruların cevap bulduğu içeriğimize hoş geldiniz!

Doktora Nedir?
 Doktora Nedir? Nasıl Yapılır? Şartları & Koşulları 2021

Yüksek lisans sonrası eğitim seçenekleriyle ilgili ilk araştırmayı tamamlarken, hangi seçeneklere sahip olduğunuzu bilmek önemlidir. Bir yüksek lisans programını tamamladıktan sonra, mezunların teorik konularda ileri düzeyde bilgi sahibi olduğu, bağımsız düşündüğü ve karmaşık sorunları çözdüğü kabul edilir.

Doğal olarak, mezunlar becerilerini kullanmanın yeni yollarını keşfetmeye başlarlar ve bunu yapmanın harika bir yolu da doktora derecesi almaktır.

Doktora Nedir?

Doktora Nedir?
Doktora Nedir?

Doktora, bir doktora araştırma derecesidir. Normalde elde edebileceğiniz en yüksek akademik yeterlilik seviyesidir. “Doktora Kaç Yıl?” sorusuna gelicek olursak, derece olarak konunuza orijinal bir katkı sunan bir tez için normalde üç ila dört yıl arasında tam zamanlı çalışma gerektirir.

Birden fazla bölümde doktora programları bulunan üniversitelerde bazı ekstra şartlar da olabilmektedir. Buna bağlı olarak bazen süreç uzayabilmektedir. Aynı zamand YÖK doktora yapan bireylere aylık 2 bin 450 lira “Yök Doktora Bursu” verilmektedir.

Doktoranın ne olduğunun kafamızda az çok şekillendirdik. Fakat bir de “Post Doktora” vardır. Nedir bu “Post Doktora?”

Post Doktora, doktorasını hali hazırda başarıyla sonuca ulaştırmış olmasına rağmen araştırmalarına devam edip oldukça ileri taşımak isteyen araştırmacıların doktora sonrası araştırma programlarına Post Doktora denir. Bu sebeple akademik kariyerlerine adım atmadan önce “doktora sonrası araştırmacı” olarak ektra bir şekilde 2-3 yıllık daha fazla deneyime sahip olurlar.

Doktora Derecesi Türleri

Birkaç kariyer doktora derecesi gerektirse de, derece sahibinin uzmanlık alanlarıyla ilgili belirli bir alanda çalışmasını veya üniversite düzeyinde öğretmenlik yapmasını sağlayabilir.

İki tür doktora derecesi vardır:

  1. Profesyonel Doktora Dereceleri

    Öncelikle uygulamaya odaklanılır. Araştırmanızı, seçtiğiniz alanda zaten var olan bilgi ve teorinin pratik uygulamasına odaklayacaksınız.

  2. Araştırma Odaklı Doktora Dereceleri

    Akademik araştırmaya odaklanılır. Araştırmanızı, seçtiğiniz alandaki bilgi gövdesine yeni analiz ve teoriler eklemeye odaklayacaksınız.


Doktora Nasıl Yapılır?

Doktora Nasıl Yapılır? sorusuna geldiğimizde ilk önce doktorayı kazanmış olmamız gerektiğini unutmamalısınız.

Doktorayı kazandıktan sonra ilk olarak odaklanmanız gereken konu ders aşamasına dahil olmaktır. Güz ve bahar dönemlerinde zorunlu ve seçmeli birbirinden farklı dersler alınmaktadır.Alınan derslerin başarıya ulaşması sonucunda, alanınızda yeterli bilgiye sahip olduğunuzu kanıtlamak amacıyla “Doktora Yeterlilik Sınavına” girmeniz gerekmektedir.

Yeterlilik sınavınısorunsuz bir şekilde başarı ile geçtikten sonra geriye tez önerinizi sunarak tez dönemine başlamak kalıyor. Tez döneminiz boyunca tez izleme komitesi ile birlikte açıklanan tarihlerde toplanarak tez çalışmasının gidişatı hakkında bilgiler tarafınıza iletiliyor. Doktora sürecinde dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, sağlam bir araştırma süreci geçirmektir.

İster tez çalışması olsun isterse de doktora sürecinde hazırlayacağınız bildiriler, söyleşiler, münazaralar, makaleler, sunumlar vb. tüm işlerde oldukça zengin kaynak araştırması ve literatür taramasına ihtiyaç duyacaksınız. Bundan kaynaklı olarak doktora öğrencisinin zamanının büyük çoğunluğunun “kütüphanede” geçecektir.


Doktora Başvuru Koşulları ve Şartları Nelerdir?

Doktora şartları nelerdir
Doktora Nedir? – Doktora Şartları Nelerdir?

Hepimizin bildiği gibi Türkiye’de “Lisansüstü Eğitim-Öğretim”, Yükseköğretim Kurumu tarafından düzenlenmektedir. Dört yıllık lisans eğitimlerini başarıyla sonuca ulaştıran bireyler, gerekli şartları yerine getirebildiği taktirde doktora yapmak için başvuruda bulunabilirler. Doktora yapmak istediğiniz bölümden bölüme göre değişebilen puan türlerine sahiptirler. Başvuru yapmanın yegane şartı her adayın mutlaka ALES puanına sahip olması gerekiyor.

ALES sınavından Lisans mezunu iseniz en az 70, Yüksek Lisans mezunu iseniz en az 55 puan almak zorundasınız. Bunların haricinde ise YDS sınavından 55 puan almanız gerekmektedir.

Yazılan resmi şartların dışında “kişisel şartlarınızın” bu konudaki önemini ısrarla vurgulamak isteriz. Doktora yapmayı hedefleyen ve bu sürece ortak olan bireylerin özellikleri arasında “Disipli ve planlı çalışmaya yatkın, kararlı ve araştırma ruhlu olmalıdır. Eğer üniversitede ki herhangi bir dersi 50 barajından geçmeyi yeterli gören kimselerin doktora sürecinde hüsrana uğradığını size dostça söylememiz gerekir.


Doktora Nedir? Nasıl Yapılır? Şartları & Koşulları Nelerdir? gibi soruların cevaplandığı içeriğimizin sonuna geldik. Daha fazla benzer içeriğe ulaşmak için ilgili kategoriye gidebilirsiniz.

 

 

 

Avatar
Author

Yorum Yaz