Endoplazmik Retikulum [Granüllü & Granülsüz] Görevleri

Endoplazmik Retikulum Görevi Nedir? Endoplazmik Retikulum Ne Demek? Granüllü ve Granülsüz Endoplazmik Retikulum Nedir? adlı soruların cevap bulduğu içeriğimize hoş geldiniz!

endoplazmik retikulum görevi
Endoplazmik Retikulum Nedir?

Endoplazmik Retikulum Nedir?

 

Endoplazmik retikulum kısaltılmış adıyla ER, başlangıcı çekirdek zarı olmak üzere hücre zarına doğru olabildiğince uzanan kanalcıklar sistemidir.  Endoplazmik retikulum, veziküller, sisternalar (kanalcıklar) ve borucuklardan meydana gelen bir sistemdir. Canlı hücrelerin sistemlerinin içinde görüntü bazında sanki bir danteli andıran ağlarla örtülüdür.

Hücrelerin ufak parçalara bölünmesinde oldukça etkili bir role sahiptir. Hücreler arasında protein gibi maddelerin alışveriş görevini üstlenmekle beraber madde üretimini de gerçekleştirmektedir. Hücreler arasında madde alışverişi ve bazı yerlerde madde üretimi görevini üstlendiği gibi hücrenin çekirdeği ve zarı arasında da aynı görevi üstlenmektedir.

 

Endoplazmik retikulumu,  ve dış olmak üzere 2 zara sahiptir. Bu 2 zar hücre çekirdeğinin iç ve dış zarına bağlantılı bir durumdadır. Hücrelerde zehirlenmeyi karşı koyup engel olması, canlı hücreler için ne kadar da önemli olduğunu kanıtlamaktadır. Konumlandığı yerlere göre farklı yapılarda bulunabilse de, oldukça uzun bir süre konumlandığı bölgelerde şekil değiştirmeden kalmayı başarmaktadır. Ancak her hücrede bulunan endoplazmik retikulum yapısı ve sayısı eşit değildir ve farklılık göstermektedir.

Ribozomdan farklı olarak zarlı bir yapısı bulunmaktadır. Zarla çevrili yüzeyine lümen adı verilmektedir. Temel görevlerinden biri de çekirdek oluşumuna katkı sağlamasıdır. Mikroskop ile gözlendiğinde dantele benzeyen bir yapıdadır. Canlı biyolojisinde oldukça önemli bir konumda bulunan endoplazmik retikulum eğer olmasaydı, vücuttaki birçok görevin yerine getirilemezdi.


Endoplazmik Retikulumun Görevleri Nelerdir?

 

Endoplazmik retikulum, hücre sitoplazmasında halihazırda bulunan bir organeldir. Endokrin bez hücreleri ve yağ bezleri bu mekanizmanın en fazla görüldüğü bölgedir.

  • Hücre içi veya hücreler arası madde taşınmasında görev almaktadırlar.
  • Çekirdek zarının meydana gelmesinde rol oynamaktadırlar.
  • Ribozomun sentezlediği proteinlerin ulaşması gereken bölgelere gitmesinde rol oynarlar.
  • Zarların üzerinde sentezlenme işleminden sonraki yapıları golgi aygıtına taşıma görevini üstlenir.
  • Sitoplazma  ile hücre yapıları birbirine bağlı olduğu için birbirine destek olmaktadırlar.
  • Steroid, glikojen gibi bazı makromolekülleri depolamasında rol oynar.
  • Hücre bölünmesi esnasında kaybolur, bölünmeden sonra yeniden oluşur.
  • Çizgili kaslarda kasın gevşemesi ve kasılması sırasında işlev görürler.
  • Bütün ökaryotik canlılarda yer alırlar.

Endoplazmik Retikulum Çeşitleri Nelerdir?

Endoplazmik retikulum, bünyesinde ribozoma sahip olup olmaması durumuna göre iki türe ayrılmaktadır. Bünyesinde ribozom bulunduranlara granüllü endoplazmik retikulum, ribozom bulunmayanlara ise granülsüz endoplazmik retikulum olarak adlandırılmaktadırlar.

 

Granüllü Endoplazmik Retikulum Nedir?

Zarları üzerinde ribozom bulunan endoplazmik retikulumlara, granüllü endoplazmik retikulumları olarak adlandırılmaktadırlar. Granül ufak tane tane anlamına gelmektedir. Bu kısımda granülden nitelenen şey ise bizzat ribozomların kendisidir. Ribozomlu olmasından kaynaklı protein sentezi gerçekleştirildiğini söyleyebiliyoruz. Sentezleme işlemi başarıyla sonuçlandıktan sonraki proteinler golgi cisimciği bölmesine gönderilmektedir. En fazla konumlandıkları yerler ise salgı proteini sentezleyen hücrelerdir.

 

Granülsüz Endoplazmik Retikulum Nedir?

Granülsüz endoplazmik retikulum ise, lipid sentezi yapmakta olan hücrelerde yer alan bir türdür. Yapısında ribozom bulundurmazlar. Bir anlamda taşıyıcı görevi gören endoplazmik retikulum, maddeleri gitmesi gereken bölgelere iletmeyi sağlar. Karaciğerde metabolizmayı etkileyen ani durumlarda müdahalede rol üstlenmektedirler. Kas hücreleri içinde kalsiyum depolama görevinde de oldukça önde ve sağlıklı görevleri yerine getirmektedirler.


Endoplazmik Retikulum Nedir? Endoplazmik Retikulum Görevi Nelerdir? içeriğimizin sonuna geldik. AYT sınavına hazırlanan öğrenciler için şiddetle tavsiye ettiğimiz AYT Biyoloji Konuları ve Soru Dağılımı [2021 Güncellendi] içeriğimize göz atmanızı dileriz. Daha fazla benzer içerik için sitemizde aramalar yapabilirsiniz.

Avatar
Author

Yorum Yaz