Erasmus Nedir?

Erasmus,  uluslararası eğitim, gelişim, iş tecrübesi ve sportif aktivitelerin de dahil olduğu alanlarda bireylerin kendilerini geliştirmeleri için hazırlanmış, Avrupa Birliği tarafından desteklenen bir “öğrenci değişim” programdır.

Erasmus nedir
Erasmus Nedir?

Erasmus, üniversite, yüksek lisans öğrencilerinin ve eğitim görevlilerinin, aldıkları eğitimlere yurt dışında devam etmek istemeleri halinde ve yeni iş olanaklarına sahip olabilmeleri amacıyla kurulmuş bir sistemdir. Öğrenci değişim programının bireylere sağladığı yurt dışı eğitim ve yurt dışı kariyer avantajları, her öğrencinin tatması gereken bir maceradır.

Bunların yanı sıra ülkeler arası olan değişimler sayesinde, öğrencilerin yurtdışında ayakları üstünde durmayı öğrenmeleri, farklı kültürleri keşfetmeyi, yaşam tarzlarını tanımayı ve öğrenme fırsatı sağlanır.

Erasmus Programının Faydaları:

Erasmus, sadece ülkemizde popüler olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Öğrenci değişim programı sisteminde Avrupa’da da en popüler değişim programıdır.  Öğrencilere oldukça geniş, esnek yelpazelerde ders ve çalışma fırsatları sunmaktadır.

  • Yurtdışındaki bir üniversitede eğitim alma fırsatınız olur.
  • CV‘nize yurtdışında eğitim aldığınız üniversiteyi yazmak size pozitif puan getiricektir.
  • Öğrenci değişimi yaptığınız ülkede kaldığınız süre boyunca bulunduğunuz yerin dillerini konuşmak zorundasınız. Bu zorunluluk dilinizi gelişmek için bulunmaz bir fırsat olacaktır. Çoğu Avrupa ülkesi üniversiteleri, öğrenciler için ücretsiz dil kursları sunarlar.
  • Birçok araştırma sonucunda görülmüştür ki; Öğrenci  değişim programına katılan öğrenciler ailelerinden uzakta yaşamak zorunda kaldıkları süreçte sorumluluk duyguları oldukça gelişmiştir.
  • Öğrenci değişim programının en güzel yanlarından biri de güzel arkadaşlıklar edinmiş olmanızdır. Yurtdışında edinilmiş arkadaşlarınızla yaptığınız aktivite dolu anların fotoğrafları da yanınıza kar kalacaktır.

Erasmus Nasıl Yapılır? Başvuru Şartları Nelerdir?

 

Erasmus programına katılmak isteyen bireylerin başvuru haklarının olması için bazı gerekli koşulları sağlaması gerekmektedir. Gerekli şartları karşıladıkları taktirde bulunduğu üniversitelerinden başvuru yapacaklardır.

erasmus başvuru şartları
Öğrenci Değişimi Başvuru Şartları

Değişim yapmak istediği ülkeyi, şehri ve üniversiteyi seçtikten sonra adayların öğrenci değişim programını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Öğrencinin, lisans ya da lisansüstü eğitim dönemlerinin ilk bir yılını tamamlamış olmaları gerekmektedir.
  • Akademik not ortalamalarının lisans öğrencileri için en az 2,0 olması gerekmektedir.
  • Eğer master ve doktora öğrenciyseniz en az 2,5 olması gerekmektedir.
  • Belki de en can sıkıcı ama gerekliliği net olan “TOEFL/IELTS “gibi yabancı dil yeterlilik sınavlarından en az 70 puan alınması şartı bulunmaktadır.
  • Hali hazırda programda yer alan bir bölüme başvurulması gerekmektedir.

 

Uyarı: Öğrenci değişim programından, her öğrencinin eğitim-öğretim hayatı süresince “hibeli” olarak sadece bir kez faydalanabileceğini unutmayın! Bu fırsatı iyi değerlendirmenizi şiddetle tavsiye ederiz.


Erasmus Nedir? Erasmus Ne Demek? Nasıl Yapılır? Erasmus Şartları & Koşulları Nelerdir? adlı içeriğimizin sonuna geldik. İçeriğimiz, yurtdışında eğitim görmeyi ve yurtdışında tecrübe edinmek isteyen öğrencilerin bilgi alması amacıyla yazılmıştır.

 

Avatar
Author

Yorum Yaz