Fullbright Bursu Nedir? Fullbright Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Fullbright Bursu Nedir? Fullbright Anlaşması Nedir? Fullbight Burs Miktarı Ne Kadar? adlı benzer soruların cevap bulduğu içeriğimize hoş geldiniz!

fullbright bursu Fullbright Bursu

Öğrencilerin en fazla soru sorduğu konulardan bir tanesi iyi ve kaliteli burs almaktır. Fullbright bursu bu bursların arasında en farklı olanıdır. Fullbright özellikle Türk öğrenciler için büyük bir fırsat. Çok prestijli bir burs olmasının ötesinde, size inanılmaz derecede iyi de bir network sağlar. Fullbright bursunun en güzel taraflarından bir tanesi tüm Türk üniversitelerine eşit bir şekilde destek veriyor olmasıdır.


Fullbright Nedir?

Fullbright bursu, Türkiye ve Amerika arasında yapılan anlaşmaya bağlı kalarak bir nevi öğrenci değişimlerinde yararlanılan burstur. Fullbright bursunun ortaya çıkış sebebi 2. Dünya Savaşı sonrasında özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nin kendi içinde kültürel çalışmaların daha iyi hale getirilmesidir.
Zamanla tüm dünyaya sunulan bir burs imkânı olmuştur. Bu program sayesinde pek çok Amerikalı öğrenci kadar; akademisyen ve araştırmacı diğer ülkelere gidebilmekte ve bir o kadar da dünyanın her yerinden öğrenci ve araştırmacılar akademisyenler Amerika’daki üniversitelerde çalışma yapabilmektedir.

Tüm bu çalışmaların tamamı ise Fulbright tarafından karşılanmaktadır.
Bu süreç içinde tüm bu çalışmaları yapabilmek için Türkiye ile Amerika arasında bir anlaşma yapılmıştır. Bu anlaşma gereği, Türkiye’de özellikle Fullbright Komisyonu’nu birinci derecede takip eden bir ekip vardır.

Fullbright Burs Çeşitleri

Fullbright Burslarına baktığımızda 6 çeşit bursunun olduğunu görüyoruz.

  • Doktora Tezi Araştırma Bursu
  • Öğrenci Programı Bursları
  • Meslek Yüksekokulu Öğrenim Bursu
  • Yabancı Dil Öğretim Asistanlığı Bursu
  • Hubert Hç Humphrey Programı bursu
  • Doktora Sonrası Araştırma Bursu

Fullbright Bursu Amacı

1949 yılında imzalanmış olan Fullbright anlaşması gereği gerçek anlamda, Türkiye’ye gelecek olan veya Türkiye’den Amerika’ya gidecek olan öğrencilerin seçimi konusunda destek ve yardımcı olmaktadır.
Burada asıl amaç, gerçekten değer oluşturabilecek olan akademik çalışmaların ve kültürel değişimin sağlanmasıdır. Büyük çoğunluk olarak bu bursun genel itibarıyla master ve doktora programlarını desteklediğini görmekteyiz.
Bu burs sadece Amerika Birleşik Devletleri tarafından değil, aynı zamanda Türk Devleti tarafından da oluşturulduğu için asıl amaç gerçekten doğru insanların seçimidir.
Bu nedenden dolayı bu süreç içinde 4 binden fazla kişi bu burstan yararlanarak bu exchange programı içinde yer almıştır.

Fullbright Burs Miktarı

Yaklaşık 35 bin Dolarlık bir bursu alarak çalışmanızın belli bir noktasında Amerika’ya gidip Amerika’daki bir üniversitede çalışmalarınıza devam edebilirsiniz.


Fullbright Şart ve Koşulları Nelerdir?

 

Fullbright bursuna Türkiye’den başvuracaksanız Türk vatandaşı olmaya mecbursunuz.
Bu anlamda Green Card sahibi olanlar ya da Amerikan vatandaşı olanlar başvuramıyorlar.
Ya da en azından Türkiye’den başvuramıyorlar. Fullbright, tıp dışı kalan bölümlere başvuruyu kabul ediyor.
Bildiğiniz üzere Amerika’da tıp, veteriner hekimlik, hemşirelik ve hukuk gibi alanlar 4 yıl lisans eğitimi sonrasında okunduğu için Fullbright bu bölümlere başvuru kabul etmiyor.
Bu bölümler profesyonel çalışma alanları olarak nitelendirildiği için Fullbright dışında tutuluyor.
Ama onun dışında özellikle mühendislik, sosyal bilimler ve sanat alanlarında inanılmaz derecede önemli imkânlardan yararlanarak Fullbright bursunu kullanıp 
belli üniversitelere yerleşme imkânını yakalayabilirsiniz.
Elbette Fullbright bursu için en önemli konulardan bir tanesi İngiliz seviyenizin çok iyi olması gerekliliğidir.
Aynı zamanda Fullbright bursundan yararlanabilmek istiyor iseniz …
akademik başarınızın da çok iyi olması lazım. Genel itibarıyla 4 üzerinden 3 üstü not ortalamasının olması önemli bir kıstas. Bu yüzden not ortalamanız ne kadar yüksek ise o kadar iyi.

Eğer başka bir burstan yararlandıysanız onun üzerinden en azından 3 yıl geçmesi gerekiyor ki Fullbright bursundan yararlanılabilsin.


Fullbright Bursu Nedir? Fullbright Hakkında Bilmeniz Gerekenler içeriğimizin sonuna geldik. Daha fazla benzer içerik için ilgili kategoriye gidebilir veya sitemizde arama yapabilirsin. TEV Bursu Ne Kadar? Şartları ve Sonuçları [2021] içeriğimize göz atmayı unutmayın!

Avatar
Author

Yorum Yaz