Gano (Agno) & Yano Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Gano Yano Nedir? Nasıl Hesaplanır? Gano ve Yano Farkı Nedir? adlı soruların cevap bulduğu içeriğimize hoş geldiniz.

agno yano nedir
Agno Yano nedir

Gano Nedir ve Ne İşe Yarar?

Gano, genel akademik not ortalaması demektir. Gano kelimesi üniversite öğrencilerinin oldukça sık kullandığı bir kelimedir. Üniversite öğrencilerinin fakültelerinden mezun olmadan hemen önceki son ortalamayı göstermektedir. Bir nevi mezun olma puanı denilmektedir.

Üstten alınan dersleri temsil ettiği gibi tekrar eden dersler de ganonun ortalamasına yansır. Böylelikle bir öğrencinin eğitimine başladığı ve bitirdiği yıla kadar ki not ortalamasını içinde barındırır. Ganonun hesaplanması diğer yılların ortalamalarına göre farklılık göstermektedir. 


YANO NEDİR?

Yano, öğrencinin bir yarıyıla ait derslerden elde ettiği notlarının ortalamasıdır. Yano hesaplanırken bütün bir dönem baz alınmaz. Sadece yarıyıl baz alınarak hesaplanmaktadır. Bu hesaplamalara üstten alınan dersler ve alttan alınan dersler dahildir. Yarıyılda eğer bir dersten kalınmış ise bu durumda yano puanına etki etmektedir.

Yano hesaplanırken ganoya göre farklılık göstermektedir.


Gano Nasıl Hesaplanır?

Gano, üniversite öğrencisinin mezun oluncaya kadar aldığı notların dönem yarıyıl ortalaması olan tüm yanoların ortalaması alınarak hesaplanır. Üniversitelerin her bir ayrı dönemine ait not ortalaması bulunmaktadır. Bu ortalamalara yano denmektedir.  Kısaca tüm yano puanlarının ortalaması bize Gano puanını verecektir.

Hesaplama yapıldıktan sonra virgülden sonra gelen iki sıraya not yuvarlaması yapılmaktadır.

Bu durumu şöyle anlatabiliriz:

  • Virgülden sonraki ilk hane beşten küçükse sıfıra yuvarlanmaktadır. 
  • Eğer beş veya beşten büyük ise ikinci hane bir rakam arttırılmaktadır.

Gano (Genel akademik not ortalaması), tüm vize-final sınavlarının hesaplamaları sonucu ortaya çıkan üniversite öğrencisinin bi nevi diploma puanını temsil etmektedir.


Yano Nasıl Hesaplanır?

Yano puanı yarıyılda alınan derslerin kredileri ve harf notuna karşılık gelen kredilerin toplamlarının birbirlerine bölünmesidir. Yano puanı hesaplanırken agnoya göre farklılık göstermektedir. Bunun nedeni yano her yarıyıl puanlarını hesaplanırken kullanılır. Agno puanı ise tüm yano puanlarına göre hesaplanmaktadır.

Formül: Yarıyıl Ağırlıklı Not Ortalaması (YANO) = Puan Toplamı/Ders Kredisi Toplamı= Yano Puanı


Gano (Agno) & Yano Nedir? Nasıl Hesaplanır? adlı içeriğin sonuna geldik. Daha fazla benzer içerikler için sitemizde aramalar gerçekleştirebilirsiniz.

 

Avatar
Author

Yorum Yaz