Hibrit Eğitim Ne Demek? Hibrit Ne Anlama Geliyor? Hibrit Nedir?

Hibrit kelimesi teknolojik anlamda, teknolojik araçlar özelinde aynı anda birden fazla güç ünitesinin bir arada kullanılması anlamına geliyor. Hibrit kelimesinin sözlük anlamı, sözlükteki karşılığı ise, ‘”melez”dir. Peki hibrit kelimesinin eğitim modeli üzerinde uygulanması ne anlama gelir? Hibrit eğitim nedir?

Koronavirüs pandemisine ilişkin alınan kararlar ve sürekli alternatif eğitim modelleri üretme çabalarının bir sonucu olarak bu sefer de gündeme gelen modelin ismi hibrit eğitim oldu. Hibrit eğitim modeli aslında virüsten önceki, hepimizin alışkın olduğu yüz yüze eğitim modeli ile 2020’nin ikinci çeyreğinde hayatımıza dahil olan uzaktan eğitim modellerinin bir arada yürütülmesi anlamına geliyor. Sağlık bakanı Fahrettin Koca’nın bahsetmiş olduğu hibrit eğitim modelinin nasıl ve ne şekilde uygulanacağı ise henüz tam olarak netleşmiş değil. Ancak Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un işaret etmiş olduğu 21 Eylül tarihi ve seyreltilmiş uzaktan eğitim müfredatı göz önüne alındığında, 2020-2021 eğitim öğrenim dönemi için uygulanma ihtimali en yüksek model olarak karşımıza çıkmakta.

Bazı üniversitelerin de aynı şekilde hibrit eğitim modelini uygulayacağı yönünde oluşan kamuoyu beklentisi ise henüz bir netlik kazanmayan bu durum karşısında yoğunlaşmış durumda. Konuya ilişkin güncellemeler için websitemizi takipte kalın.

Yorum Yaz