IELTS Nedir? IELTS Sınavı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

IELTS Nedir? IELTS Ücreleri Ne Kadar? IELTS Sınav Tarihleri Ne Zaman? adlı soruların cevap bulduğu içeriğimize hoş geldiniz!

IELTS nedir
IELTS Nedir?

IELTS NEDİR?

IELTS, dil olarak yurtdışındaki ülkelerde eğitim veya iş alanında çalışmayı amaçlayan bireylerin dil yeterliliklerinin yeterli olup olmadığını ölçmek için yapılan uluslararası geçerliliği olan bir sınavdır.

IELTS için test içeriği, uluslararası bir uzman ekibi tarafından geliştirilir ve testin milliyet, geçmiş, cinsiyet, yaşam tarzı veya konumdan bağımsız olarak herhangi bir aday için adil ve tarafsız kalmasını sağlamak amacıyla kapsamlı araştırmalara tabi tutulur.

Ülkemizde British Council ve IDP Türkiye kurumları tarafından yapılmaktadır.


IELTS Ücretleri

ELTS ücretleri aşağıda göreceğiniz gibi değişiklik göstermektedir.

IDP Turkey Fiyatları:  

  • Kağıt üzerinden IELTS 1.265 TL
  • Bilgisayarlı IELTS 1.265 TL
  • IELTS Life Skills 1.160
  • IELTS UKVI Kağıt üzerinden & Bilgisayarlı: 1.450

BRITISH COUNCIL Turkey Fiyatları:

  • IELTS Akademik ve Genel Eğitim Kağıt kalem: 1,265 TL
  • IELTS Akademik ve Genel Eğitim Bilgisayar üzerinden: 1,265 TL
  • Birleşik Krallık Vizesi ve Göçmenlik için IELTS: 1,450 TL
  • IELTS Yaşam Becerileri  (A1 ve B1): 1,160 TL

IELTS Sınav Formatı

IELTS, dört dil becerisinden oluşur. Bunlar “Dinleme, Okuma, Yazma ve Konuşma“. Dinleme, Okuma ve Yazma sınavlarına ardı ardına aynı gün ara vermeden girilir. Konuşma testi için, tercih ettiğiniz tarih ve saatte çevrimiçi bir görüşme rezervasyonu yapabilirsiniz. Belirtilen süre içinde bir zaman aralığı seçemezseniz, size otomatik olarak bir zaman aralığı tahsis edilecektir. Toplam test süresi üç saatin altındadır.

IELTS Dinleme Sınavı (30 dakika) Dört kaydı dinlemeniz ve ardından sorulan soruları yanıtlamanız gerekecektir. Kayıtlar anadili İngilizce olan kişilerdir ve testin süresi 30 dakikadır.
IELTS Okuma Testi
(60 Dakika)
IELTS Reading testi, 40 soruya cevap vermenizi gerektirir ve sizi bir dizi okuma becerisinde test etmek için tasarlanmıştır. Öz, ana fikirler, ayrıntılar, mantıksal argümanlar, gözden geçirme ve yazarların tutumlarını, fikirlerini ve niyetlerini anlamak için okumalısınız.
IELTS Yazma Sınavı (60 dakika) IELTS yazma testi, iki görevi tamamlamanızı gerektirir ve aldığınız modüle bağlı olarak genel ilgi alanlarını kapsar.
IELTS Konuşma Testi (11-14 dakika) IELTS Konuşma sınavı, sözlü İngilizce becerilerinizi değerlendirir. Test üç bölüm halinde kaydedilir ve yürütülür.

 


ELTS Sınav Tarihleri

IELTS sınav tarihleri, ayda dört kez mevcuttur ve sınav arayanlara esneklik ve kolaylık sağlamak için genellikle Cumartesi ve Perşembe günleri yapılır. Bilgisayarlı IELTS ile bir günde birden fazla tarih ve zaman aralığı arasından seçim yapabilir ve sonuçlarınızı 3-5 gün içinde alabilirsiniz. Ancak, IELTS tarihlerinin uygunluğu, seçmiş olduğunuz sınav türüne ve modüle göre farklılık gösterebilir.


Neden IELTS’i seçmelisiniz?

Eğitim için bir testtir – Dünyanın en saygın binlerce üniversitesi ve kolejleri, IELTS sonuçlarınızı “İngilizce dil” yeterliliğinizin kanıtı olarak kabul edecektir.

Profesyoneller için bir testtir – Birçok ülkedeki muhasebe, mühendislik, hukuk, tıp, hemşirelik, eczacılık ve öğretim kurumları dahil olmak üzere birçok alandaki profesyonel kayıt kuruluşları bir IELTS sonucunu kabul edecektir. Bu, eğitiminizi tamamladıktan sonra İngilizce konuşulan bir ülkede profesyonel kayıt yaptırmak için sınava girmeniz gerekebileceği anlamına gelir.

Bu, göç için bir testtir – IELTS puanları, hükümetler tarafından diğer tüm İngilizce dil sınavlarından daha fazla ülkede kalıcı ikamet için bir gereklilik olarak zorunludur. Diğer sağlayıcıların aksine, IELTS Genel Eğitim testi Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada, Birleşik Krallık ve ABD’ye göç için kullanılabilen akademik olmayan tek sınavdır.

Bu, sizin için daha adil olan sınavdır – IELTS, pratik iletişim yeteneklerinizi değerlendirir ve test edilen dört becerinin doğru bir değerlendirmesini sağlar. Adayın uzmanlık bilgisi yerine dil becerilerini test etmeye odaklanır ve iki seçenek sunar . Bunlar Akademik ve Genel Eğitim seçenekleridir. Ayrıca, dikkat dağılmadan özel bir odada sınav görevlisi ile bire bir konuşma testine izin verir.


IELTS Nedir? IELTS Sınavı Hakkında Bilmeniz Gerekenler adlı makalenin sonuna geldik. Size önerdiğimiz Yurt Dışında Yüksek Lisans Nasıl Yapılır? Şartları Nedir? içeriğine gidebilir veya sitemizde aramalar yapabilirsiniz.

Avatar
Author

Yorum Yaz