İzmir Üniversiteleri – İzmir’de Üniversite Okumak 2021

İzmir Üniversiteleri & İzmir’de Üniversite Okumak adlı içeriğimiz, İzmir ve İzmir’e ait üniversiteler hakkında siz değerli ziyaretçilerimize bilgi vermeyi amaçlamaktadır.

İzmir Üniversiteleri
İzmir Üniversiteleri

İzmir’de Okumak  

İzmir’de okumak, her üniversiteye hazırlanan öğrencinin bir hayalidir. Üniversite hayali kuran adaylar en az bir kez bile olsa İzmir’de okumayı aklından geçirmiştir.

Uzun mu uzun kordonu, eşsiz yöresel lezzetleri, sabah yenilen boyozlar, çıtlanan çiğdemler, denize karşı verilen sözler,  ışıltılı gece hayatı, sıcak kanlı insanları ile herkesin sempatisini kazanmış bir şehirdir İzmir. Hal böyle olunca İzmir’de okumak kulağa çok hoş gelmesini pek yadırgayamayız öyle değil mi?

İzmir’de Yapılacaklar Mini Listesi:

 • Kordon’da çimlere uzanıp gün batımını izlemek.
 • Kemeraltı Çarşısında alışverişe çıkmak.
 • Balçova teleferik ile İzmir’e yukarıdan bakmak.
 • Alsancak Sevgi yolundaki stantları keşfetmek.
 • İzmir kuş cennetinde kuş gözlemciliği yapmak.
 • Gerçek bir üniversiteli gibi eğlenmek istiyorsan, rotanı Bornova’ya çevirmek.

Haliyle bu kadar süslü püslü sözlerin ardından öğrencilerin aklına bazı sorular geliyor; “İzmir’de Okumak Pahalı Mı?, İzmir’de Hangi Üniversitelerde Okunur?

Gelin hep beraber bu soruların cevabını arayalım!


İzmir Üniversiteleri

İzmir Üniversiteleri
İzmir Üniversiteleri

İzmir’deki üniversitelere baktığımızda çeşitlilik konusunda oldukça iddialı bir popülasyona sahip. İzmir bünyesinde tam 7 tane üniversiteyi barındırıyor. Günümüzde birçok üniversitenin bölümleri boşta kalmasına rağmen İzmir’deki üniversitelerin hepsi neredeyse tam kapasite eğitim vermektedir.

İzmir’deki Üniversiteler Listesi:

 1. Ege Üniversitesi
 2. Dokuz Eylül Üniversitesi
 3. İzmir Demokrasi Üniversitesi
 4. İzmir Yaşar Üniversitesi
 5. İzmir Ekonomi Üniversitesi
 6. İzmir Katip Çelebi üniversitesi
 7. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
 8. İzmir Bakırçay Üniversitesi

İzmir’deki devlet üniversiteleri köklü ve oldukça iyi eğitim seviyesine sahip üniversitelerdir. Birçok vakıf üniversitelerinin idol olarak gördüğü Dokuz Eylül Üniversitesi ayrıyeten meşhur bir “üniversite araştırma hastanesine” sahiptir.


İzmir Özel Üniversiteler

İzmir’deki özel üniversiteler İzmir Ekonomi Üniversitesi ve İzmir Yaşar Üniversitesidir.

Yaşar Üniversitesi

Yaşar Üniversitesi
Slogan “Bilim, Birlik, Başarı.”
Tür Özel
Kuruluş 2001
Yer
İzmir
İnternet sitesi yasar.edu.tr

 

Yaşar Üniversitesi, Bornova/Özkanlar Metrosundan kolayca ulaşılabilen ve uluslararası birçok öğrenciyi bünyesinde barındıran bir İzmir üniversitesidir. Yaşar Üniversitesinin özel yurtları okulun hemen arkasında yer alır. Açık bir forumu andıran özel yurtların etrafında oldukça fazla yeme-içme yerleri mevcuttur.

 

İzmir Ekonomi Üniversitesi

İzmir Ekonomi Üniversitesi, İzmir de hali hazırda yer alan 20 yılı deviren bir vakıf üniversitesidir. 14 Nisan 2001’de kurulan İzmir Ekonomi Üniversitesi, Ege Bölgesi’nin ilk vakıf üniversitesidir. Eğitim dili İngilizce ve Türkçedir.


İzmir Devlet Üniversiteleri

Ege Üniversitesi

Ege Üniversitesi, 9 Mart 1956 tarihinde, Türkiye’nin 4. üniversitesi olarak hizmete vermiş ve hizmet vermeye devam etmektedir. Üniversite hayatı denilince öğrencilerin neredeyse hepsinin aklına Ege Üniversitesinin gelmesinin sebebi Bornova’yı tam bir öğrenci semtine dönüştürmesidir. Bornava da yer alan yerleşkenin yakındalarında Yaşar üniversitesinin de var olması, bölgeyi eğitim-eğlence merkezi haline getirmiştir.


Dokuz Eylül Üniversitesi

Dokuz Eylül Üniversitesi, İzmir’de bulunan bir devlet üniversitesidir. 20 Temmuz 1982 tarihinde kurulan oldukça köklü ve saygın bir üniversitedir. Üniversitede 10 enstitü, 18 fakülte, 3 yüksekokul, 1 konservatuvar, 6 meslek yüksekokulu, 1 uygulama ve araştırma hastanesi ve 60 uygulama ve araştırma merkezi vardır.

Üniversitenin kendisine ait “Araştırma Hastanesi” mevcuttur. Böylelikle kendi öğrencilerinin stajını kendi üniversitelerinin hastanesinde yaptırabilme lüksüne sahiptirler.


İzmir Demokrasi Üniversitesi ve Bakırçay Üniversitesi

İzmir Demokrasi Üniversitesi ve Bakırçay Üniversitesi 15 Temmuz Darbe sonrası kapatılan kurumların yerine Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kararıyla üniversite statüsü alan iki yeni üniversitedir. İzmir Bakırçay üniversitesi şehrin merkezine uzalığı nedeniyle İzmirde en son tercih edilen üniversitedir.

İzmir Demokrasi Üniversitesinin konumu tam anlamıyla müthiştir. İzmir Demokrasi Üniversitesi Güzelyalı sahilinin hemen üstünde, bir hazırlık binası ve birleşik yapıların oluşumuyla bir ana binadan oluşur.


 

Avatar
Author

Yorum Yaz