KPSS İçin Hes Kodu Nasıl Alınır? Hes Kodu Şart Mı?

Başvuruları 13 Temmuz 2020 tarihinde sonlanın KPSS için, pazar günü gerçekleştirilecek ilk oturumda Hes kodu şart mı? Hes kodu olmadan sınava girilebilir mi? KPSS ertelendi mi?

Koronavirüs pandemisi önlemleri doğrultusunda Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından uygulamaya geçirilen Hayat Eve Sığar hizmeti kullanıcıların sağlıklı olup olmadıkları, bulundukları bölgedeki risk yoğunluğu, online virüs testi gibi konularda hizmet veren bir mobil aplikasyondur. HES kodu, Hayat Eve Sığar uygulamasından alınan, kodu alan kullanıcının güncel sağlık durumunu belirten bir koddur. Yakın zamanda birçok işletme, havayolu taşımacılık şirketleri sundukları hizmet öncesinde kullanıcılardan Hes kodu talep etmekteydi. ÖSYM de yakın zamanda ikinci bir duyuruya kadar yapacağı tüm sınavlara girişte adayların Hes koduna sahip olması gerektiğini belirtti.

KPSS Ertelendi Mi?

Hayır. KPSS ertelenmedi. Adaylar belirtilen tarihte sınava girecekleri alanlarda ilgili bilgilendirme kılavuzlarına uygun şekilde bulunmak zorundalar. Bu kurallara uymayan adaylar sınava giremeyecektir.

HES Kodu Nasıl Alınır?

Google Play ya da AppStore üzerinden indirilen Hayat Eve Sığar uygulamasına TC Kimlik Numarası ya da E-Devlet sistemi üzerinden giriş yaparak HES Kodunuza ulaşabilirsiniz. Akıllı telefonu olmayan ya da belirtilen uygulamaya erişimi olmayan kullanıcılar ise SMS yöntemi ile HES yazıp boşluk bırakmak suretiyle sırasıyla ve aralarında boşluk olacak şekilde; TC Kimlik Numarası, TC kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün olarak) yazarak 2023’e göndererek Hes kodlarına ulaşabilirler.

Yorum Yaz