Mezuna Kalmak Ne Demek? Avantajları & Dezavantajları

Mezuna Kalmak Ne Demek? Avantajları ve Dezavantajları nelerdir? Mezuna Kalınca OBP Puanım Düşer Mi? adlı soruların cevaplandığı içeriğimize hoş geldiniz!

Mezuna Kalmak Nedir?

mezuna kalmak nedir
Mezuna Kalmak Nedir?

Mezuna kalmak, üniversite adayı öğrencilerin istedikleri hedefe ulaşamaması, hedeflenen puanı alamaması sonucunda tercih yapmadan 1 yıl daha sınava hazırlanmasıdır. Mezun unvanını  hali hazırda liseden mezun olduğu için almaktadır.

Mezuna kalan öğrenci, okula gitmeden bütün gün evde derslerine daha fazla vakit ayırarak çalışma şansına sahiptir. Bu süreç genellikle 1 yıl sürer fakat tekrarlayan hedefe ulaşamamalarda bu süre 2. mezuna kalmak ya da  3. kez mezuna kalmak gibi seçenekler de görülmektedir.


Mezuna Kalmanın Avantajları

  • Bütün bir hayatını yanlış tercihlerle geçirmektense 1 sene daha fazla çalışır ve istediğin hedeflere ulaşma şansına sahip olursun. Yanlış tercihlerden hayat boyu kaçınmalısın.
  • Okuldaki zorunlu ödevler, baskılayıcı öğretmenler ve sınıf gürültüsü eşliğinde ders dinlemektense evde daha sessiz ve stabil ortamda 1 sene boyunca ders çalışabilirsin.
  • Bütün planlarını kendin yapacaksındır. Gece ders çalıştığında daha çok şey anlıyorsan öyleyse gece ders çalışabilirsin. Neticede sabah uyanıp gitmek zorunda olduğun okulun yok.
  • Okuldan dolayı hiçbir sosyal aktiviteye katılamaz oldum derdine son verebilirsin. Planlarını sen belirlediğin için ders çalışma saatlerini sabahtan öğlene kadar yapıp ondan sonra arta kalan zamanda kendinle ilgili bir şeyler yapabilirsin.
  • 12. Sınıfta konular tam anlamıyla yetişmemiş olabilir. Sınava hemen ertesi yıl hazırlandığın için hem 12. sınıflardan daha bilgili ve tecrübelisin hem de hangi konularda eksiğin varsa onlara yöneleceğini gayet iyi biliyorsundur.

 

Mezuna Kalmanın Dezavantajları

  • Genç birey olarak arkadaşların üniversiteyi kazanmış ve bu yolda ilerlerken onları görmek seni psikolojik olarak biraz etkileyecektir. Ama unutmamalısın ki üniversitede istemediğin kadar arkadaşın olacaktır. Hedeflerinden sapma.
  • Ailen sana “El alemin kızları-oğulları nereleri kazandı” gibi çıkışlar yapacaklardır fakat bu onların size verdiği değerden başka bir şey değildir. İyi yerlere gelmenizi sizden daha çok istiyorlar. Sabredin ve çalışın.
  • Bu dönemde biraz daha yalnız kalacaksındır. Eğer yalnızlığa alışık değilsen bu durum senin için zor olabilmektedir.
  • Uzunca bir süre evde ders yapacağın için bu durum senin fiziksel olarak değişmene sebep olacaktır. Hiç sorun değil. Covid-19 pandemi sürecinde meşhur olan ve etkisi baya görülen “14 günlük evde antrenman programlarını” uygulamaya koyabilirsin.
  • Nasıl olsa geçen seneden bilgilerim var ve onlardan öndeyim rehavetine kapılmaktır. Bunu asla yapmamalısın. Hedeflerinden sapmadan doğruca ilerlemelisin.

Tekrar Sınava Hazırlanınca OBP Puanım Düşer Mi?

OBP puanınız eğer tercih yapmadıysanız herhangi bir düşüşe maruz kalmayacaktır.
Eğer ki tercih yaptıysanız ister üniversiteye yerleşmiş olun ister kayıt yaptırmamış olun puanınız yarı yarıya düşüş gösterecektir.

OBP puanının ne demek olduğunu bilmiyorsanız OBP Nedir? OBP Nasıl Hesaplanır? içeriğine göz atabilirsiniz.


Avatar
Author

Yorum Yaz