OBP Nedir? OBP Nasıl Hesaplanır? [2021 Kuralları]

OBP Nedir?, OBP Puanı Nedir?, OBP Nasıl Hesaplanır?, OBP Kaç Puan Getirir? gibi soruların cevap bulduğu içeriğimize hoş geldiniz!

OBP Nedir
 OBP Puanı Ne Demek

OBP Nedir?

OBP, Orta Öğretim Başarı Puanı demektir. OBP puanı, TYT ve AYT sınavlarından alınan sonucun üzerine eklenen tamamlayıcı puandır.

OBP Nasıl Hesaplanır?

OBS hesaplama işlemi, yöntemini bildikten sonra gayet basit bir işlemdir.

Öğrencilerin diploma puanları 100 üzerinden değerlendirmeye alınmaktadır. Diploma notlarının 5 ile çarpılmasından sonra OBP puanlarına dönüşmektedir. En büyük OBP puanı 500 olmak üzere en düşük OBP puanı ise 250 olarak hesaplanmaktadır.

OBP puanı nasıl hesaplanır
OBP Puanı Nasıl Hesaplanır

Her aday için hesaplanmış olan Orta Öğretim Başarı Puanı 0,12 katsayısı ile çarpıldıktan sonra sınav puanlarınn üstüne eklenecektir. Eklendikten sonra öğrenciler net puanları artık ortaya çıkmış olacaktır.

Lise Türleri Arasında OBP Farkı Var Mıdır?

Puanların oluşturulması esnasında okul türündeki farklılıkların bir önemi bulunmamaktadır. Fen lisesi ya da mesleki lisesinden mezun bir öğrencinin OBP puanı hesaplanırken eşit ve aynı şartlarda hesaplanır.

Herhangi bir meslek odaklı programa kayıt olan ortaöğretim kurum mezunlarının, ön lisans veya lisans programına yerleştirilirken Orta Öğretim Başarı Puanı’nın 0,06 katsayısı ile çarpımından elde edilen “ek puanları” da ayrıyeten tercih puanlarının üzerine eklenecektir. Ek olarak bu puanlardan yararlanmak için adayların ilgili puan türünde ön lisans için 150 veya daha yüksek puan almış olmaları, lisans için 180 veya daha yüksek puan almış olmaları gerekmektedir.


OBP Puanının Yararı Nedir? Gerçerlilik süresi ne kadardır? 

Tüm lise öğrenim hayatı boyunca aldığı sınav notları sonucunda diploma notu 90 olan bir öğrencin lise OBP puanı 90×5=450 olacaktır. Orta Öğretim Puanının 0.12′lik kısmı öğrencinin girmiş olduğu sınavın ham puanına eklenir. Verdiğimiz örnek baz alınarak, adayların üniversite yerleştirme puanları hesaplanmış olur.

Puanlar hesaplanırken adayların OBP’den almaları gereken en fazla puan 60, en az ise 30 puan olmaktadır. Meslek okulu mezunları aday öğrencileri için OBP puanı 0.06 katsayı ile çarpılmaktadır.

Ön lisans hedefleyen adayların ek OBP’lerden yararlanabilmeleri için girmiş oldukları sınavlardan en az 150 puan almaları şarttır. Lisans isteyen adayların ise en az 180 alması gerekmektedir.

 

 

Avatar
Author

Yorum Yaz