Ön Lisans Nedir, Nasıl Yapılır? Lisans’tan Farkı Nedir?

Ön Lisans Nedir? Ön Lisans Ne Demek? Lisans ve Ön Lisans Nedir?adlı soruların cevap bulduğu içeriğimize hoş geldiniz.

ön lisans nedir
Ön Lisans Nedir?

Ön Lisans Nedir?

Ön Lisan, en iyi ve net tanımıyla iki yıllık üniversite programlarına verilen addır.

Toplamda dört yarı yıldan oluşmaktadır.Ön Lisans programlarında yer alan bölümlerin derslerine meslek yüksek okulu ve yüksekokul binalarında girilir. Birçok sektöre, insan gücüne dayalı kalifiye elaman yetiştirmek için eğitim veren programlardır.

Ön lisans eğitimini başarılı bir şekilde sonlandıran öğrenciler, dikey geçiş sınavına katılabilirler. Dikey geçiş sınavını kazanmaları halinde 4 yıl eğitim için lisans programlarına geçiş yapmaya hak kazanırlar. Puan olarak bakıldığında ön lisans eğitimi kazanmak lisans eğitimi kazanmaktan daha kolaydır.

Ön Lisans programları daha çok hızlı ve kısa yoldan meslek hayatına atılmak isteyen bireylerin tercih ettiği programlardır. Ön lisans eğitimlerine, hem devlet hem de özel üniversitelerde yer almaktadır.


Ön Lisans Nasıl Yapılır?

Ön Lisans yapmak isteyen aday öğrencilerin MEB tarafından belirlenen sınavlardan belirlenen baraj puanını geçmesi gerekmektedir. Bundan sonraki süreçte hedefledikleri üniversite ve bölümünün taban puanları ile almış oldukları puanları karşılaştırıp seçim listesi hazırlamaları gerekmektedir. Başvuru yaptıktan sonra geriye başvuraların açıklanamsını beklemeke kalıyor.

Açıklanan başvuralar neticesinde başarılı bir şekilde yerleşen aday öğrencilerin artık aday öğrencilik unvanlarını bir kenara bırakma zamanları gelmiştir. Kazanılan üniversitenin fakültesine gidip kayıt olduktan sonra Ön Lisans yapmalarında herhangi bir engel kalmamaktadır.


Ön Lisans ve Lisans Arasındaki Farklar Nelerdir?

ön lisans ve lisans farkları
Ön Lisans ve Lisans Farkları

Ön Lisans: 

 • Ön lisans programlarında eğitim süresi 2 veya 3 yıl sürmektedir.
 • Ön lisans, mesleki eğitim ağırlıklıdır. Teorik bilgiden öte pratik bilgi ve beceriye odaklanan eğitim programlarından oluşur.
 • İnsan gücüne daha çok ihtiyaç duyulan sektörlere kalifiye eleman yetiştirmek ve  kısa sürede bir iş sahibi olmayı hedefleyenlerin tercih ettiği programlardan oluşmaktadır.
 • KPSS Ön lisans ile devlet kadrolarına atanması ve alınması ön lisans mezunlarında lisans mezunlarına göre farklılık göstermektedir.
 • Ön lisans bölümlerinden mezun olan bireyler mezun olduktan sonra istekleri dahilinde dikey geçiş sınavından yararlanıp, bölümlerinin devamı niteliğindeki fakülteleri olmak kaydıyla lisans eğitimine geçiş yapabilirler.
 • Ön lisans programlarının fakülte giriş taban puanları lisans programlarına göre oldukça daha düşüktür.
 • Bazı ön lisans programları bazı lisans programlarından avantajlı olduğu yerlerle öne çıkar. Örnek vermek gerekirse ön lisans sağlık bölümleri mezunları kısa sürede istihdam edilebilmektedir. Aynı şeyi 2021 yılı itibariyle Lisans eğitimi almış bireyler için söylemek biraz daha zorlaştı.
 • Ön lisans eğitimi almak isteyenler merkezi bir sınavla veya uygun şartları karşılayanlar sınavsız yerleştirilebilir.

Lisans:

 • Lisan eğitimi, eğitim alınan bölümün bazı şartlarına göre 4, 5 veya 6 yıl arasında farklılık göstermektedir.
 • Lisans eğitiminin temeli, ortaöğretim ve lise eğitimine odaklı programlardan oluşur.
 • Lisans eğitiminde ders sayısı ön lisans eğitimine göre oldukça fazladır. Eğitim alınan dersler ayrıntılı özellikleri barındırır.
 • Örgün, açık ve ikinci öğretim olmak üzere 3 tür öğretim türüne sahiptir. Zaman kavramı daha esnektir.
 • Lisans eğitimi sonrası tezli ve tezsiz yüksek lisans olmak üzere doktora imkanları da daha kolay ve hızlı olmaktadır.

Ön Lisans Nedir, Nasıl Yapılır? Lisans’tan Farkı Nedir? adlı içeriğimizin sonuna geldik. Daha fazla benzer içerik için sitemizde aramalar gerçekleştirebilirsiniz.

Avatar
Author

Yorum Yaz