Ribozom Nedir? Görevi & Yapısı Tüm Detayları İle

Ribozom Görevi Nedir?, Ribozom Nedir?, Ribozom Hangi Hücrelerde Bulunur? gibi soruların cevap bulduğu içeriğimize hoş geldiniz!

ribozom görevi
Ribozom Nedir?

Ribozom Nedir?

Ribozom, genetik kodu amino asit zincirlerine çevirmek için kullanılan karmaşık bir hücresel mekanizma/organeldir.

 • Ribozim – Bir ribozomda peptit bağları oluşturmaya yardımcı olan biyolojik bir katalizör görevi gören RNA.
 • Ribozomal RNA – Bazıları ribozim olan ve reaksiyonları katalize eden ribozomlarla ilişkili RNA molekülleri.
 • Ribonükleik Asit – Genellikle RNA olarak bilinen bu molekül, tek sarmallı bir genetik bilgi taşıyıcısı olarak işlev görür.
 • Deoksiribonükleik Asit – DNA veya yeryüzündeki çoğu yaşamın genetik bilgisini 4 farklı baz çiftinin değişken dizileri şeklinde içeren çift sarmallı ve çok kararlı molekül.

 

Ribozom Görevi Nedir?

Ribozomların temel görevleri söz konusu olduğunda, hücrenin faaliyetlerini tamamlamak için önemli olan belirli proteinleri oluşturmak için amino asitleri bir araya getirme görevini üstlenirler.

Protein, kimyasal süreçleri yönetmek veya hasarı onarmak gibi çok sayıda hücre işlevi için gereklidir. Ribozomlarda bu süreçlerde oldukça önemli rollere sahiptir.

Ribozom Ne İşe Yarar?

 1. Protein oluşturma prosedürü olan deoksiribonükleik asit, DNA transkripsiyonu adımıyla mRNA yapar.
 2. MRNA’dan gelen kalıtsal bilgiler, DNA çevirisinin ortasında proteinlere dönüştürülür.
 3. Protein sentezi arasında protein birleşiminin düzenlemeleri mRNA’da belirtilmiştir.
 4. MRNA çekirdekte düzenlenir ve ek bir protein sentezi işlemi için sitoplazmaya taşınır.
 5. Halihazırda sitoplazmada bulunan ribozomlar tarafından düzenlenen proteinler, sitoplazma içinde tek başına kullanılır. Bağlı ribozomlar tarafından oluşturulan proteinler, hücrenin dışına taşınır.

Protein geliştirmedeki temel işlevleri göz önüne alındığında, ribozomların yokluğunda bir hücrenin çalışamayacağı açıktır.


Ribozom Yapısı

 

Ribozomlar, tüm yaşam formları süresince muhteşem derecede benzer bir yapıya sahiptir. Bilim adamları bu konuyu ribozomun protein sentezlemenin çok etkili ve oldukça verimli bir yolu olmasına bağlamaktadırlar.

Bu nedenle, çeşitli yaşam biçimlerinin evriminin erken dönemlerinde ribozom, RNA’yı proteinlere çevirme yöntemi olarak evrensel biçimde benimsendi. Bunlara bağlı olarak ribozomlar, farklı organizmalar arasında çok az değişiklik gösterir.

Ribozomlar, neredeyse eşit miktarlarda proteinler ve ribonükleik asitten yapılır. Alt birimler olarak bilinen iki bölümden oluşur. Daha küçük alt birim, mRNA’nın bağlandığı ve kodunu çözdüğü yerdir.

Ribozomların yapıları şunları içerir:

 • Sitoplazmanın iki bölgesinde bulunur.
 • Sitoplazmaya dağılmış ve birkaçı endoplazmik retikuluma bağlanmıştır.
 • Serbest ve bağlı ribozomlar yapı olarak çok benzerdir ve protein sentezi ile ilişkilidir.
 • RNA’nın yaklaşık% 37 ila 62’si RNA’dan oluşur ve geri kalanı proteinlerdir.
 • Prokaryotlar, sırasıyla 30S’nin küçük alt birimini ve 50S’nin daha büyük alt birimini içeren 70S ribozom alt birimlerine sahiptir. Ökaryotlar, sırasıyla küçük (40S) ve önemli (60S) alt birimlerden oluşan 80S ribozomuna sahiptir.
 • Ökaryotların mitokondrilerinin kloroplastlarında görülen ribozomlar, 70S’lik bir parçacığın içindeki proteinlerden oluşan büyük ve küçük alt birimlerden oluşur.
 • RNA, farklı üçüncül yapılarda düzenlenmiştir. Daha büyük ribozomlardaki RNA, onu rahatsız etmeden veya değiştirmeden yapının merkezinden dışarı döngüler oluştururken çok sayıda sürekli infüzyona girer.
 • Ökaryotik ve bakteriler arasındaki kontrast, insan hücrelerine zarar vermeden bakteriyel hastalıkları ezebilecek antibiyotikler yapmak için kullanılır.

Ribozom Görevi? Nedir Ribozom Nedir? içeriğimizin sonuna geldik. AYT sınavına hazırlanan öğrenciler için şiddetle tavsiye ettiğimiz AYT Biyoloji Konuları ve Soru Dağılımı [2021 Güncellendi] içeriğimize göz atmanızı dileriz. Daha fazla benzer içerik için sitemizde aramalar yapabilirsiniz.

Avatar
Author

Yorum Yaz