Sentrozom Nedir? Sentrozom’un Görevi & Özellikleri

Sentrozom Nedir? Sentrozom Hangi Hücrede Bulunur? Sentrozom Bitki Hücresinde Bulunur Mu? adlı soruların cevap bulduğu içeriğimize hoş geldiniz.

sentrozom nedir
Sentrozom Nedir?

Sentrozom Nedir?

Sentrozom, bünyesinde zar barındırmayan bir mekanizma/organeldir. Bölünme sırasında kromozomların iki uç kutuplara taşınması ve hemen beraberinde birbirlerinden kopma amacı içerisinde bulunurlar. İlkel türü adı verilen bazı bitkilerde, bazı bir takım mantarların bünyesinde ve hayvanların hepsinin hücrelerinde bulunmaktadır. Sentrozomlar organeli, çift sentriyolden meydana gelmektedir.

Sentrozom Özellikleri

 • Sentrozom bünyesinde zar barındırmamaktadır.
 • İlkel bitkilerde ve hayvanların hemen hemen hepsinde yer almaktadırlar.
 • Birbirlerine dik denk düşecek şekilde bulunmaktadırlar. 2 adet silindir cismine benzer  yapıda cisme sahiptir.
 • Sentrozomun kendi yapılarında hali hazırda yer alan sentriyoller, 3 tüpten oluşmaktadırlar. Bu tüplerde, 9 tane iplik yer almaktadır. İplikler arası boşluklar “matriks” ile kaplıdır.
 • Üçlü mikrotübüllerini bir arada tutmaya yarayan üçlü protein bağlacı bulunmaktadır.
 • Sentrozomlarda yer alna iğ iplikler, hayvan hücrelerinde yer almaktadırlar. Hayvan hücrelerinde bulunan iğ ipliklerine sentrozon ismi verilmektedir ve bu sentrozomlar çubuklardan oluşmaktadır.
 • Kromozom kopması ve taşınması görevleri özellikleri arasında yer alır.

Sentrozomun Görevi

Sentorozomun birbirinden farklı 2 temel görevi vardır. Bu temel görevler kromozomların bölünmesi ve taşınmasıdır. Hücre bölünmesi sırasında, kromozomların iğ iplikleri yoluyla hücrenin iki ayrı kutuplarına doğru çekmektedir. Kısaca, kromozomları karşılıklı kutuplara yönlendirip taşıma görevi üstlenirler. Kormozomları birbirinden ayırmak, sentrozom görevlerindendir.

Bazı hücrelerde hali hazırda yer alan kamçı ve sil yapıları, sentrozom yoluyla oluşturulmaktadır. Bu olay karşısında da sentrozomun görevleri arasında bulunabileceği söylenebilir. Sil ve kamçı yapılar, hareketi sağlamada görev almaktadırlar.


Sentrozomun Yapısı

 • Alyuvar hücrelerinde, sinir hücrelerinde ve yumurtalarda sentrozom yer almamaktadır.
 • Hayvan hücrelerinin içerisinde çekirdek mekanizmasına oldukça yakın bir konumda yer alırlar.
 • Sentrozom yapı bakımından oldukça farklıdır.
 • Bitki hücrelerin oldukça fazla kısmında sentrozom yer almamaktadır. Bazı ilkel adı verilen ve ilke olarak kabul edilen bitki türlerinin hücrelerinin bir kısmında bulunmaktadır.
 • Sentrozom, iğne ipliklerinin hücre içerisinde görevlerinin ve düzenlerinin sağlanması amacıyla görevlerini yerine getirmektedirler. Bunlardan dolayı düzenleyici merkez anlamına gelen ‘mikrotübal‘ olarak adlandırılırlar.
 • Hücre bölünmesi sırasında sentriyollar, hücrelerin zıt taraflarına doğru hareket ederler. Kromozomlar ayrıldıklarında hareket edecekleri kutupları sentriyollarin bu davranışı belirleyecektir.
 • Kamçı ve sillerin yapıcısıdır. Kamçı, insan spermi içerisinde hareketlenme sağlama görevi görür. Sille,r paremesyumda insanların soluk borusunda havanın temizlenmesi ve daha steril hale gelmesini sağlayan görevlere sahiptir. Yapısal olarak bahsedilen görevlere sahip olan hücrelerin üretiminde sentrozom yer almaktadır.

Sentrozom Nedir? Sentrozom Görevi Nelerdir? içeriğimizin sonuna geldik. AYT sınavına hazırlanan öğrenciler için şiddetle tavsiye ettiğimiz AYT Biyoloji Konuları ve Soru Dağılımı [2021 Güncellendi] içeriğimize göz atmanızı dileriz. Daha fazla benzer içerik için sitemizde aramalar yapabilirsiniz.

Avatar
Author

Yorum Yaz