TEV Bursu Ne Kadar? Şartları ve Sonuçları [2021]

 

Tev Bursu Nedir? Tev Bursu Başvuru Ne Zaman? Tev Bursu Ne Kadar? Tev Bursu Şartları Nelerdir? adlı soruların cevap bulduğu içeriğimize hoş geldiniz!

tev bursu
Tev Bursu

TEV Bursu Nedir?

TEV Bursu, eğitim ve öğretim hayatında oldukça başarılı fakat belli başlı maddi olumsuzlukdan ötürü desteğe ihtiyacı olan orta öğretim, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine verilen burstur.

İlk kurulduğu yılda TEV bursundan  119 öğrenci faydalanmışken şuan ise an itibariyle bu sayı 251.678 öğrenciye kadar çıkmıştır. Tev Bursundan faydalanmayı amaçlayan öğrencilerin her sene eylül ayında açıklanan tarihler arasında resmi TEV web sitesinden grekli formları doldurması, doldurulan formun çıktısını alıp geriye kalan istenilen belgeleri hazırlaması ve duyuruda belirtilen başvuru adımlarını başarıyla gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Aylık Burs Ödemeleri           2020-2021 Öğretim Yılı (Ekim-Haziran)

Mesleki Orta Öğretim          300 TL

Üniversite                               700 TL

Yüksek Lisans                        1.100 TL

Doktora                                   1.400 TL

Burslar Ekim-Haziran ayları arasında 9 ay boyunca öğrencilere sağlanmaktadır. Burs artışları her yıl Ekim ayında yapılmaktadır.


TEV Özel Bursları ve Şartları

TEV bursu, kendi içinde ayrılan bölümlerden oluşmaktadır. Bazı doğal afet olaylarından sonra da öğrencilere burs verilebilmektedir.

Bunlara örnek olarak:

  • 1999 Marmara depreminde 4041
  • 2002 Afyon depreminde 1000
  • 2003 Bingöl depremi sonucu 100
  • 2011 Van depremi sonucu 400

depremzede öğrenciye burs  sağlamıştır ve bunların geri ödemesi asla talep edilmemiştir. 2014 yılında yaşanan Soma Faciası sonucu babalarını yitirmeleri sonucu yetim kalan 165 öğrenciye de halkın destekleriyle burs sağlanmıştır.

Her yıl öğretim kurumlarından istenen not bilgilere göre, derslerinde başarılı olduğu ispatlanan bütün öğrencilerin bursu kesilmez ve öğrencilik hayatı boyunca burs verilmeye devam ettirilir. Derslerinde başarısız olanlar ve verilen burs hariç herhangi başka bir yerden burs verildiği tespit edilen öğrencilerin bursu kesilir.


Vicdani Yükümlülük

Vicdani Yükümlülük bursu, karşılıksız bir burs kaynağıdır. Karşılıksızdır fakat öğrenci eğitimini bitirdikten ve meslek hayatına atıldıktan sonra TEV bursunun gönüllü elçisi görevini yerine getirir veya gönüllü olarak kendisi gibi öğrenciler için TEV’e bağış yaparlar.

Sosyal Faaliyetler

Sosyal Faaliyetler bursu, sadece eğitim alanında kalmayıp öğrencilerin sosyalleşmesi amacıyla verilen bursları temsil etmektedir.

Bursun getirdiği avantajlar:

  • Ücretsiz İngilizce kursu,
  • Staj yerleleri temini,
  • TEV Uzaktan Eğitim plartformundan yararlanmak,
  • Burs alanlar arasında ücretsiz geziler düzenlemek,
  • Ücretsiz tiyatro, konser ve fuarlara katılma imkanı,

gibi daha birçok sosyol faaliyetlere olanak sağlamaktadır.

Üstün Başarı Bursları

Üstün Başarı Bursu, derlerinde oldukça başarılı olan öğrencilerin maddi yetersizlikleri sonucu zorlanmalarından dolayı verilen karşılıksız bursu temsil eder. Üstün Başarı Bursuna, SAY, SÖZ, EA puan türlerinde ilk 5000’e giren öğrenciler  ve gerekli şartları sağlayan liderlik potansiyelini hisseden öğrenciler rahatlıkla başvurabilirler.

TEV Üstün Başarı Bursundan yararlanmak isteyen öğrenciler, eylül ayında resmi sitesinde ilan edilen tarihlerde belirtilen formu doldurduktan sonra çıktısını almaları gerekmektedir. Alınan çıktının üzerindeki ilgili bölümleri imzalayarak gerekli yerlere iletilmesi gerekmektedir.


TEV Bursu Ne Kadar? Şartları ve Sonuçları [2021] içeriğimizin sonuna geldik. Daha fazla benzer içerik için ilgili kategoriye gidebilir veya sitemizde arama yapabilirsin. 2021 YDS Sınavına giren öğrencilerimizin şiddetle bakmasını önerdiğimiz Başbakanlık Bursu Ne Kadar? Şartları ve Sonuçları [2021] içeriğimize göz atmayı unutmayın!

Avatar
Author

Yorum Yaz