Tezsiz Yüksek Lisans Nedir? Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?

Tezsiz Yüksek Lisans Nedir? Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir? gibi sorulara cevap bulabileceğiniz içeriğimize hoş geldiniz

Tezsiz yüksek lisans

Türkiye’deki çoğu üniversite iki tür yüksek lisans derecesi sunar. Bunlar Tezli Yüksek Lisans ve Tezsiz Yüksek Lisans‘dır. Birini diğerinin yerine tercih etmek, öğrencilerin başvuru esnasında maruz kaldığı ikilemdir. Gelin hep beraber bu ikilemi ortadan kaldırmaya çalışalım!


Tezsiz Yüksek Lisans Nedir?

Tezsiz Yüksek Lisans, Tezli Yüksek Lisansa oranla bir takım farklılıklar içeriyor. Tezsiz yüksek lisans programı mezun olunan eğitim sahsında veya farklı herhangi bir alanda akademik düzeydeki teorik bilginin sahada uygulamaya çevrilmesinin hedeflendiği “lisans üstü” eğitim yöntemidir.


Tezsiz Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

Tezsiz Yüksek Lisan Nasıl Yapılır? sorusunun cevabı hangi üniversitede yapmak istediğinize göre değişecektir. Bunun nedeni, Tezsiz Yüksek Lisan başvuru tarihleri her üniversiteden üniversiteye değişmektedir.

Buna başvurulan yöntemler ve izlenilen yollar da dahil olduğundan istenilen üniversitenin Tezsiz Yüksek Lisan koşullarını kendi sitelerinden öğrenmeniz gerekiyor. Ülkemizde eğitim veren üniversitelerin başvuru tarihleri arasında çoğunlukla birbirinden farklı zaman dilimlerinde olmaktadır.

Bazı üniversitelerde Tezli Yüksek lisans başvuruları Mayıs ayının başı- Haziran ayının sonu iken aynı üniversitenin Tezsiz Yüksek Lisans başvuruları Ağustos ayının başı – Eylül ayının sonu gibi zamanlarda yapılabiliyor.

Başvuru sürecinde tarihleri dikaktlice takip etmeli ve başvuru yapmak istediğiniz üniversitenin bilgi akışını sürekli takip etmelisiniz.


 Tezsiz Yüksek Lisans Şartları Nelerdir

Tezsiz yüksek lisans düşünüyorsanız ALES’e girmeniz gerekmiyor. Eskiden aranan ALES şartı artık kaldırıldı. Bu yüzden ALES’ten minimum 55 puan barajından muaf durumda oluyorsunuz.

Tezsiz Yüksek Lisans Şartları Nelerdir?

Başvuru Sırasında Sizden İstenen Belgeler Şunlardır:

 • Lisans Diploması (Diploma Aslının Noter Onaylı Fotokopisi)
 • Transkript
 • Başvuru formu (Üniversitenin Sitesinden Temin Edebilirsin)
 • Özgeçmiş (Yüksek Lisansa Özgü)
 • Başvuru Ücret Dekontu (Ödeme sonrası dosyanıza eklemeyi sakın unutmayın!)
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Askerlik Durum Belgesi
 • Adli Sicil Formu
 • Yabancı Dil Yeterliliğini Gösteren Belge
 • Yüksek lisans Referans Mektubu Nüshası

 

Tezli – Tezsiz Yüksek Lisans ve Askerlik Hakkında Mevzuat Ne Diyor?

1) 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanununun 44. Maddesinin C bendinde bir takım değişiklikler meydana getirildi. Üniversite ve yüksek lisans eğitiminde süre sınırlaması kaldırıldı. Yeni kanunda bizzat diyor ki;

Bir yıl süreli yabancı dil hazırlık sınıfı hariç, kayıt olduğu programa ilişkin derslerin verildiği dönemden başlamak üzere, her dönem için kayıt yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın önlisans programlarını azami dört yıl, lisans programlarını azami yedi yıl, lisans ve yüksek lisans derecesini birlikte veren programları azami dokuz yıl, yüksek lisans programını azami üç yıl, doktora programını ise azami altı yıl içinde başarı ile tamamlayarak mezun olamayanlar, bu Kanunun 46 ncı maddesinde belirtilen koşullara göre ilgili döneme ait öğrenci katkı payı veya öğrenim ücretlerini ödemek koşulu ile öğrenimlerine devam etmek için kayıt yaptırabilir. Bu durumda, ders ve sınavlara katılma ile tez hazırlama hariç, öğrencilere tanınan diğer haklardan yararlandırılmaksızın öğrencilik statüleri devam eder.

görüldüğü üzere denilmektedir. Bu kanuna dayanarak bir öğrenci lisans yada yüksek lisans programını istediği kadar uzatmakta sınırlandırılmamış ve özürdür. Kişi istediği kadar sınıfta kalabilir fakat tabii ki bunu hiçbir adaya önermiyoruz.


Uzaktan Eğitim Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

Uzaktan Eğitim Yüksek Lisans, öğrenilecek ve işlenecek derslerin, ders işleyişinin çevrimiçi ortamda yapılan bir eğitim modelidir. Uzaktan eğitim modeli ile beraber uzaktan eğitim yüksek lisans yapan bireyler ev veya ofis hatta isterlerse herhangi bir kafe ortamında kahvelerini yudumlarken bile internet üzerinden eğitimlere katılabilmektedir.

Kulağa hoş gelen Uzaktan eğitim yüksek lisans programlarının çoğunun Tezsiz Yüksek Lisan olarak açıldığının altını çizelim. Uzaktan eğitim için “ALES” şartı aranmaz. Uzaktan Yüksek Lisans Ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Uzaktan Yüksek Lisans Ücretleri:

 • Devlet Üniversiteleri: 4.500 TL – 11.500 TL arasında değişkenlik göstermektedir.
 • Vakıf Üniversiteleri: 6.400 TL – 34.500 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Tezli Yüksek Lisans ile Tezsiz Yüksek Lisansın Farkı

Tezsiz yüksek lisans yapan öğrenciler “ALES” sınavına girmek zorunda değillerdir. Tezli Yüksek lisans öğrencilerin ise ALES sınavına girmesi zorunludur ve yeterli olan puanı alma zorunluluğu vardır.

Tezli yüksek lisans 2 ders dönemi ve 2 de tez dönemi olmak üzere maksimum 6 dönem (3 yıl) sürebilir. “Tezsiz Yüksek Lisans Kaç Yıl?”  sorusunun cevabına gelince iki ders dönemi ve bir dönem projesi olmak üzere maksimum 3 dönemden oluştuğunu görüyoruz.

Tezsiz yüksek lisans da “Yabancı dil” şartı bulunmazken Tezli Yüksek Lisans da zorunlu bir haldedir.

Tezsiz lisansda tez yazmak zorunlu değildir, yazılmaz. Bunun yerine bitirme projesi yazılır. Tezli yüksek lisans da bir yıl bilimsel tez yazılması şarttır.

Tezsiz yüksek lisansı başarıyla sonlandıran kişiler doktora eğitimine başvuramazlar. Tezli yüksek lisansı başarıyla sonuca ulaştıran bireyler doktora yapabilirler.

Tezsiz lisansı bitirenler maalesef ki akademik kadrolara atanamazlar. Tezli lisansı bitirenler ise akademik kadrolara atanma şansına sahip olurlar.

Neden Tez Programı

 • Özellikle araştırma ağırlıklı bir disipline girerken, bir tez tamamlamak, aday okullara ve işverenlere, uzun raporlar araştırmak ve yazmak için gereken becerilere sahip olduğunuzu gösterir.
 • Doktora yapmak isteyen öğrenciler, bir yüksek lisans programı sırasında tez yazdıkları takdirde, kabul panelleri ile daha iyi ayakta dururlar.
 • Sözdizimi ve dilbilgisine değer veren bir alana girmeyi uman bireyler, genellikle bir tez tamamlayarak yazma becerilerini geliştirirler.
 • Tez yazan öğrenciler, nihai ürünü çeşitli akademik dergilere sunarak yayınlanma şanslarını artırabilirler.
 • Tezler, öğrencilerin neler yapabileceklerini anlamalarını genişletir, bir argüman yürütme yeteneklerini derinleştirir ve fikirler arasında bağlantı kurma becerilerini geliştirir.

Neden Tezsiz Program

 • Önemli bir yazılı ürün gerektirmediklerinden, tezsiz yüksek lisansların tamamlanması daha az zaman alır.
 • Genellikle yapı açısından bir lisans programını yansıtır ve öğrencilerin çok fazla araştırma veya yazı yazmadan dersleri tamamlamasına ve sınavlara girmesine izin verir.
 • Proje tabanlı ödevlerde başarılı olan öğrenciler, kullanmayı planlamadıkları becerilere odaklanmak yerine (örneğin araştırma) bu alanda becerilerini geliştirmeye devam edebilirler.
 • Araştırmaya/yazmaya yüzlerce saat harcamadıklarından, öğrencilere gerçek dünya projelerinde öğretim üyeleriyle daha yakın ve daha sık çalışma fırsatı sağlar.
 • Öğrencilerin daha fazla ders almalarına ve bir tez araştırmak ve yazmak için harcayacakları zamanı doldurmaları için uygulamalı beceriler kazanmalarına olanak tanır.

 

Tezsiz Yüksek Lisans Nedir? Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir? içeriğimizin sonuna geldik. Daha fazla benzer içerik için ilgili kategoriye gidebilirsiniz.

 

 

 

Avatar
Author

Yorum Yaz