TOEFL Nedir? TOEFL Sınavı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

TOELF Nedir? TOELF Ücreti Ne Kadar? TOELF Puanlama Nasıl Yapılır? adlı soruların cevap bulduğu içeriğimize hoş geldiniz!

toefl nedir
Toefl Nedir?

TOEFL Nedir?

TOELF, bireyin İngilizce yeterliliğini ve becerilerini tespit etmekte kullanılan dünyada en çok tercih edilen sınavlardan biridir. TOELF geçerlilik süresi 2 yıldır.

TOELF, birçok merkezden başvuru alan ve sınav yapılabilen yerlerden oluşmaktadır. Ülkemizde oldukça yeterli genişliğe sahiptir. Ülkemizde 17 merkezi bulunan şehirler şu şekildedir; “Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul- Avrupa, İstanbul-Asya, İzmir, Kastamonu, Kayseri, Kocaeli, Malatya ve Mersin” 

TOELF Sınav Ücreti: TOEFL sınavı ücreti ülkeden ülkeye değişiklik göstermek ile birlikte ülkemizde sene içince oldukça farklı değerleri bulmaktadır. TOELF ödemelerinin dolar kuru üzerinden yapılması bunun bir nedeni olmaktadır. Bundan dolayı tam ücreti sürekli değişmekle beraber 2021 TOEFL ücreti ortalama olarak 12501390 TL bandında bulunmaktadır.


TOEFL Başvuru ve Sınav Tarihleri

TOEFL sınavı başvuru ve sınav tarihleri merkezden merkeze farklılık göstermektedir. Büyük şehirlerde her ay 2-3 defa düzenlenebilen TOELF sınavı daha küçük şehirde ayda bir kereye kadar düzenlenebilmektedir. En iyi bilgiyi başvuru yaptığınız merkezlerden alabilirsiniz.


TOEFL Sınav Türleri

İnternet Sürümü (TOEFL IBT)

  • TOELF Reading bölümü: 60-100 dakika. Her biri 12-14 soru içeren üç ila beş okuma parçası olacaktır.
  • TOELF Listening bölümü: 60-90 dakika. Her biri 5-6 soru içeren altı ila dokuz dinleme bölümü olacaktır.
  • TOELF Speaking bölümü: 20 dakikadan oluşmaktadır. Yapılması gereken altı sözlü görev vardır.
  • TOELF Writing bölümü: 50 dakikadan oluşmaktadır. Bir test adayının yapması gereken iki görevi vardır. Bu iki görev ise entegre yazma ve bağımsız yazmadan oluşur. Bütünleşik yazma, not almayı, okumayı, bir dersten bilgileri özetlemeyi ve düzenlemeyi içerir. Bağımsız görev, belirli bir soru üzerine 300 kelimelik bir deneme yazmanızı gerektirmektedir.

Kağıt Tabanlı Sürüm (TOEFL PBT)

  • TOELF Reading bölümü: 60 dakikadan oluşmaktadır. Üç okuma bölümü vardır. Her bölümün 14 sorusu vardır.
  • TOELF Listening bölümü: 60 dakikadan oluşmaktadır. Her bölüm için 5-6 sorulardan meydana gelir.
  • TOELF Writing bölümü: 50 dakika zaman verlilri ve iki adet görevden meydana gelmektedir.
  • TOEFL’ın kağıt tabanlı sürümü için bir konuşma bölümü yoktur .

TOEFL Puanlama

TOELF sınavı toplam 120 puandan oluşmaktadır. Her bölüm için puan aralığı 0-30 arasında olmaktadır.

22-30 puan arası yüksek, 15-21 puan arası orta ve 0-14 arası düşük olarak sınıflandırılır.


TOEFL Nedir? TOEFL Sınavı Hakkında Bilmeniz Gerekenler adlı makalenin sonuna geldik. Size önerdiğimiz IELTS Nedir? IELTS Sınavı Hakkında Bilmeniz Gerekenler içeriğine gidebilir veya sitemizde aramalar yapabilirsiniz.

Avatar
Author

Yorum Yaz