Ders Çalışma Programı – Pomodoro Tekniği & İpuçları [Güncel]

Ders çalışma programı, ister kısa vadede isterse uzun vadede olsun, belirlediğiniz hedeflerinize ulaşmanızı sağlayacak bir destekçidir.

"<yoastmark

Birçok günlük ders çalışma programı en çok tercih edilen fakat en çok yarım bırakılan ders programlarıdır. En sağlıklı yöntem uzun soluklu programlardır. Uzun solukludan kasıt edilen şey günde aralıksız 10 saat ders çalışılması değildir. Haftalık süreci planlanmış, gün içinde kısa aralıklarla “sürekli” olarak devam eden uzun soluklu programlardır.

Belirlediğiniz hedefleri zihninizde tutmaktansa belirli bir çizelge haline getirmek daha yararlı olacaktır. Yakın zamana odaklanmış bir şekilde hedeflerinizi belirtirseniz tüm motivasyonunuzu planınızı gerçekleştirmek için kullanmanız içten bile olmayacaktır.

6.sınıf ders çalışma programı veya 10.sınıf ders çalışma programları arasında herhangi bir fark yoktur. Fark olarak sayılabilecek tek şey eğitim alınan derslerdir. Geri kalan zamanlama ve disiplin sanki TYT ders çalışma programı uygularken ki gibi dikkatli ve hedef yönelimli olmalıdır.


Ders Çalışma Programını Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 

  1. Belirlediğiniz hedefin gerçekçi olması ve birden kendinize yüklenmemelisiniz. Zamana yayarak çalışmak daha verimli olacaktır.
  2. Belirlediğiniz plana sadık kalabilmek için kendinizi zorlamalısınız. Anca böyle planı tam anlamıyla uygulayabilirsiniz.
  3. Planınızı her hafta sonunda değerlendirmeye alarak nasıl gittiğini test etmelisiniz.
  4. Test ettiğiniz gelişmeleri veya eksik gördüğünüz yönleri hafta hafta karşılaştırmalısınız.

Uzaktanokul.org olarak belirttiğimiz dikkat edilmesi gereken noktalar bunlardır. Hedeflerinizi belirlemek ve hedeflerinize gitmek için sizi sizden başka hiç kimse daha iyi tanıyamaz.

Aşağıdaki başlıkta vereceğimiz taktiğe göz atarak kendi mükemmel programınızı oluşturabilirsiniz. kimse size mükemmel programı oluşturmaz. Anca siz yine kendinizi en iyi tanıyan olarak mükemmel programınızı seçebilirsiniz. Uzantanokul.org tarafından önerilen Pomodoro ders çalışma tekniğini hep beraber inceleyelim!


Pomodoro Tekniği Nedir?

Pomodoro Tekniği
Pomodoro Tekniği

Pomodoro tekniği, İtalyan öğrenci Francesco Cirillo tarafından yaratılan Pomodoro tekniği, 25 dakika ders ve 5 dakika mola döngüsüyle ortaya çıkan bir çalışma tekniğidir. Pomodoro tekniği tek seferde 30 dakikalık bir süreci kapsamaktadır. Bu 30 dakikalık döngüye Pomodoro saati denilmektedir.

Pomodoro saati, şeklini domatesten almış bir saattir. Telefon uygulama mağazalarında Pomodoro zamanlayıcısı adında birçok işe yarar uygulama mevcuttur. Bu uygulamalar tekniğe özel olarak ayarlanmış ve kullanılmaları sonunda ihtiyacınız olacak olan verimlilik raporlarını da sizlere vermektedir.


Pomodoro Tekniği Nasıl Uygulanır?

Pomodoro tekniği doğru uygulandığında harika geri sonuçlar alınan bir ders çalışma tekniğidir.  Gelin hep beraber Pomodoro tekniği nasıl uygulanıyormuş bir göz atalım!

  • Hedeflediğiniz uzun ve kısa süreli konuları belirli bir plan haline getirin.
  • Getirdiğiniz planda hedeflerinizi önem sırasına göre sıralayınız.
  • Her gün çalışmaya başlamadan önce planladığınız listeden öncelik sırasına göre aktivitelerinizi seçin ve onları yapmaya başlayın.
  • 25 dakikalık ders çalışma süresinin ardından kendinize 5 dakikalık bir mola verin.
  • Mola süresince çalıştığınız ders harici her şeyi düşünebilirsiniz. Beyninizi sıfırlayın.
  • Günün sonunda çalıştığınız ve yaptığınız aktiviteler hakkında detaylı bir rapor oluşturun. Bunların her ayın sonunda size nasıl pozitif olarak geri döndüğünü göreceksiniz.

Pomodoro Tekniği Avantajları

Uzun ve baskı dolu çalışma vakitleri dışarıdan gelen unsurlarca uyarılmaya ve dikkat dağınıklığına meyillidir.  Dikkat dağıtabilecek dış unsurları işlevsiz hale getirilerek çalışmanın hedeflendiği pomodoro tekniğinde 25 dakikalık çalışma süreniz boyunca pür dikkat odaklanmış olacaksınız.

Pomodoro tekniği diğer tekniklere göre insan zihnini en az yoran tekniktir. Böylelikle çalışırken zihninizi de verdiğiniz molalar sayesinde fazla yormamış olacaksınız.

Pomodoro tekniği ile saatlerce ders çalıştıktan sonra ertesi günlerde unutulan bilgiler yerine daha verimli ve zamana yayılarak unutulması güçleşen bilgiler edinmek her zaman daha sağlam bir yöntem olacaktır.

İster ortaokul 8. sınıf ders çalışma programı için isterse lise 9.sınıf ders çalışma programı hazırlıyor olun hatta ve hatta isterseniz KPSS ders çalışma programı oluşturun; Pomodoro tekniği, hepsinde işe yaracaktır bir uygulamadır.


Ders Çalışma Programı – Tüm Sınıflar İçin İpuçları [Güncel] içeriğinin sonuna geldik. Daha fazla benzer içerik için ilgili kategorilere gidebilir veya sitemizde aramalar yapabilirsiniz.

Avatar
Author

Yorum Yaz