Üniversiteler Ne Zaman Açılacak? Uzaktan eğitim netleşti. Peki uzaktan eğitim kararı ne zamana kadar devam edecek. Hibrit eğitim kararı iptal oldu mu? Uzaktan eğitim kararı ne zamana kadar geçerli?

Koronavirüs önlemleri kapmasında sürekli güncellenen eğitim uygulamaları kararları en son yapılan YÖK açıklamalarıyla bir süreliğine de olsa netlik kazandı. Yüksek Öğretim Kurumu uygulamalı olmayan eğitimin güz dönemi boyunca tüm üniversitelerde uzaktan yapılmasına karar verdi. Diş hekimliği, mimarlık gibi bölümlerin uygulamalı eğitimlerinin eğer yapılabiliyorsa uzaktan yapılmasına, eğer online ortamda işlenemeyecek ders içeriklerine ve uygulamalarına sahip ise ileri bir tarihte yapılmasına karar verildi.

Sağlık Bakanlığının uzaktan eğitimi ilişkin YÖK’e bildirdiği yazısında şu ifadeler yer aldı;

*Bakanlığın cevabi yazısında ‘2020-2021 eğitim ve öğretim yılının güz döneminde örgün eğitimlerde teorik derslerin mümkün olduğunca yüz yüze aynı ortamda bulunmaksızın uzaktan ve dijital öğretim yöntemleriyle yapılması, uygulamalı eğitimlerin zorunlu olduğu programlarda uygulamaların mümkünse ertelenmesi, ertelenmemesi durumunda kişisel koruyucu ekipmanların kullanımı sağlanarak ve gerekli tedbirler alınarak yüz yüze sürdürülmesinin önerilmesine karar verilmiştir’ ifadesi yer almaktadır.

*Üniversitenizde 2020-2021 eğitim ve öğretim dönemine ilişkin planlamalarınıza ait kararlarınızda Yükseköğretim Kurulunun, yükseköğretim kurumlarına tanımış olduğu inisiyatif çerçevesinde Sağlık Bakanlığının yukarıda zikredilen görüşlerinin dikkate alınması hususunda gereğini rica ederim.

Yorum Yaz