Uzaktan Eğitim Yapacak Üniversiteler Hangileridir

Pandemi kaynaklı tüm işlerimiz aksadı ve her işi evden yapar hale geldik. Hal böyle olunca da online eğitimler ve çalışma sistemleri rağbet görmeye başladı. Ülkemiz mart ayından itibaren okullarda online eğitime geçti. Üniversitelerin Ekim ayında açılması beklenirken online eğitim veren üniversitelerde de artış oldu. Peki, online eğitim veren üniversiteler hangileri ve bu online eğitim sistemi nasıl olacak?

 

Geçtiğimiz günlerde, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı, Sakarya Üniversitesi ve üniversite rektörlükleri arasında bir protokol imzalandı. Sakarya Üniversitesinde yürütülmekte olan TÜBİTAK-1001 projesi ile “Uzaktan Eğitim Platformu” kuruldu. Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm Projesi kapsamında 15 üniversitenin 2020-2021 eğitim yılında online eğitim faaliyetleri yapmasına karar verildi.

 

Bu protokolden; Ağrı İbrahim Çeçen, Artvin Çoruh, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis Eren, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Kilis 7 Aralık, Munzur, Muş Alparslan, Osmaniye Korkut Ata, Siirt ve Şırnak üniversiteleri yararlanabilecek.

 

Platformda, haftalık sanal/online ders programları oluşturulacak ve uzaktan yürütülen eğitim faaliyetleri organize edilecek. Sanal Sınıf Modülü ile video dağıtımı yapılacak, Duyuru Modülü ile öğrencilere duyurularda bulunulacak. Çevirim içi Sınav Modülü ile de çevrim içi sınavlar organize edilebilecek. Raporlama modülünde ise raporların sistem üzerinden alınabileceği bir platform olacak. Böylece sanal bir üniversitede eğitim görülmüş olunacak. Hem öğrenciler derslerinden geri kalmayacak hem de boş zamanlarını değerlendirmiş olacak.

1 Yorum

Yorum Yaz