Uzaktan Eğitim Yüksek Lisans Rehberi[2021]

Uzaktan eğitim yüksek lisans rehberine hoş geldiniz.

uzaktan yüksek lisans nedir
Uzaktan Yüksek Lisans Nedir

Uzaktan Eğitim Yüksek Lisans Nedir? Nasıl Yapılır?

 

Uzaktan eğitim yüksek lisans, eğitim alınacak derslerin online ortamda yapıldığı bir eğitim çeşididir. Bu eğitim çeşidi ile beraber uzaktan eğitim yüksek lisans eğitim alan bireyler ister ev ortamında ister sahilde isterler ise müdavimi olduğu bir kafede teknolojik aletlerinden derslere katılabilirler. Derse katılmak için teknolojik aletler ve ortalama hızlı bir internet bütün ihtiyaçlarını karşılayacaktır.

Yapılan programların birçoğunun tezsiz yüksek lisans olarak açıldığını söylemekte fayda var.  Tezsiz yüksek lisansın ne demek olduğunu bilmiyorsanız Tezsiz Yüksek Lisans Nedir? içeriğimize göz atabilirsiniz.

Uzaktan tezli yüksek lisans eğitimleri pek yaygın değildir. Uzaktan tezsiz yüksek lisans eğitimi görmek isteyen aday bireylerde “ALES” şartı artık aranmamaktadır. Ülkemizde bu tür programların en çok tercih edileni “Anadolu Üniversitesi Uzaktan Yüksek Lisans” programıdır.

Uzaktan eğitim yüksek lisans, genel olarak iş mesai vakitlerinden sonra olmak üzere aslında bir nevi akşam yapılmaktadır diyebiliriz. Eğitim aldığınız kurumdan kuruma göre değişmekte olduğundan en iyi bilgiyi internet sitelerinden alabilirsiniz.

Esnek zaman vakitleri nedeniyle eğitim gören bireylere büyük kolaylık sağlamaktadır. Önceden de belirttiğimiz gibi internet bağlantısının olduğu herhangi bir yerde bir bilgisayar ile sisteme giriş yaparak anında ders seçmeye başlayabilirsiniz.


Uzaktan Tezsiz Yüksek Lisans Ücreti Ne Kadar?

Her sene güncellenen uzaktan tezsiz yüksek lisans ücretleri, programın yapıldığı üniversitelere göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak belirlenen fiyat aralıkları aşağıda belirtildiği gibidir.

Uzaktan Tezsiz Yüksek Lisans “Devlet Üniversiteleri” ücreti: 4.500 TL – 11.500 TL arasındadır.

Uzaktan Tezsiz Yüksek Lisans “Vakıf Üniversiteleri” ücreti: 6.400 TL – 34.500 TL arasındadır.


Uzaktan Eğitim Sınavları Nasıl Yapılır?
Öğretim gördüğünüz üniversitelerin kendi bünyesindeki programlarında vizeler çevrimiçi ortamından yapılabilmektedir.

Bazı üniversiteler ise yüz yüze sınavı tercih etmektedirler. Tercih ettiğiniz üniversiteden bu bilgiyi alabilirsiniz.


Uzaktan Eğitimin Avantajları

Belirli bir zamana bağlı kalmadan esnek saatlerde derslere giriş sağlayabilirsiniz. Dersler çevrimiçi bir şekilde kayıtlı olduğu için herhangi bir bilgiyi unuttuğunuz geri dönüp bakabilirsiniz.

Bu durum bilgi kaybı yaşamanıza engel olmaktadır. İstediğiniz zaman bilgilerinizi tek tıkla pekiştirebilirsiniz.

uzaktan eğitim yüksek lisans avantajları
Uzaktan Eğitim Tezsiz Yüksek Lisans Avantajları
  • Uzaktan eğitim zamandan tasarruf etmenize olanak tanır. Aday öğrenci, kendisi için en müsait vakitte eğitimine başlayabilir veya yarım kaldığı yerden devam edebilir. Eğitimlerini bitirmesi için hiçbir baskı altında hissetmez ve ipler tamamen bireyin elindedir.
  • Uzaktan Eğitim sizi bir mekana bağımlı hale getirmez. Bulunduğu bölgede eğitim bakımından seçenekleri fazla olmayan öğrencilerin, sadece bir bilgisayar ile eğitimi sunan programa katılabilir. Bu durumda eğitimde sıkça kendinden söz ettiren “fırsat eşitsizliği” kavramını bir nebze de olsa yenmiş olur.
  • Uzaktan eğitim, bireylerin kendi planlarını yapmasına yarar sağlar. Birey, aldığı derslerin planlarını sosyal yaşantısına göre ayarlayabilmektedir. Bu eğitim türünün en önemli diğer özelliği ise üniversitenin yaptığı plana uymak zorunda olmamanızdır. Burada planı, öğrencinin hedefleri yapar.
  • Uzaktan eğitim bireysellikten yanadır, yalnızlıktan değil. Bireysellik ön plandadır, yalnızlık değil. Eğitim alınan kurumun teknolojik fırsatlarından yararlanabilir ve arkadaş grubu oluşturabilirsiniz.

Diplomada Herhangi Bir Fark Var mıdır?

Alınan diplomanın geçerlilik anlamında hiçbir farkı yoktur!

Üniversiteden üniversiteye değişen bazı kurallar neticesinde diplomanızda “uzaktan” veya “yüz yüze” yazabilmektedir. Belirtilen türler yazılabildiği gibi hiçbir şekilde belirtilmeyen bazı üniversiteler de mevcuttur. Bu bilgiyi, eğitim aldığınız üniversitenin öğrenci işlerinden öğrenebilirsiniz.


Uzaktan Yüksek Lisans Rehberi içeriğimizin sonuna geldik. Daha fazla benzer içerik için ilgili kategorilere gidebilir ve sitemizde aramalar gerçekleştirebilirsiniz.

Avatar
Author

Yorum Yaz