Yurt Dışında Üniversite Okumak İçin Bilinmesi Gerekenler

Yurt Dışında Üniversite Okumak İçin Bilinmesi Gerekenler ve Yurt Dışında Üniversite Okumak İçin Ne Yapmalı? içeriğine hoş geldiniz.

Yurt Dışında Üniversite Okumak İçin Bilinmesi Gerekenler
Yurt Dışında Üniversite Okumak İçin Bilinmesi Gerekenler

Yurt dışında üniversite eğitimi, süregelen yıllarda ülkemizin öğrencileri tarafından oldukça talep gören eğitim şekillerinden biri olmuştur. Hangimiz kendi kendimize “yurt dışında üniversite okumak istiyorum” dememişizdir ki. Yurt dışında üniversite okumanın öğrencilerin akıllarına binlerce hayali aynı anda getirmesi belki de bunda en büyük etkendir.

Yurt dışında üniversite okumak denildiğinde akıllara ilk gelen ülkeler Amerika, İngiltere, Kanada, Fransa, Almanya ve son dönemde ülkemizin ekonomik şartlarından dolayı Malta ve Polonya olmaktadır. Bahsedilen ülkelerde hem devlet üniversitelerine hem de vakıf üniversitelerine kayıt olunabilmektedir. Her ülkenin kendine özgü başvuru şartları ve yöntemleri değişiklik göstermektedir.

Yukarıda bahsedilen ülkelerin neden tercih edildiğine bakacak olursak birbirinden farklı cazibesi bulunmaktadır. Modern bir üniversite eğitimi alırken yurt dışında farklı kültürleri keşfetme ve yaşama şansına sahip olmak bunların başında gelecektir. Bunların haricinde “Dünyanın ilk 100 üniversitesi” sıralamasında yer alan bir üniversitede okumak kulağa hiç de fena gelmiyor öyle değil mi?

 

Yurt Dışı Eğitim Hakkında Bilinmesi Gerekenler:

Yurt dışında üniversite okumanın en büyük avantajlarından biri eğitim alınan üniversitenin yabancı dil ile eğitim vermesidir. Buna en büyük destek ise hali hazırda yabancı dil konuşulan bir ülkede yaşamak zorunda olmanızdır.  Bunlarla beraber yurt dışında üniversite eğitimi alan öğrenciler bulundukları ülkedeki diğer konuşulan dilleri de öğrenme fırsatına erişeceklerdir.

 • Yurtdışında okuyan üniversite öğrencileri, Türkiye’de var olduğu gibi hazırlık programının ardından 4 yıllık üniversite eğitimi almak zorunda değildirler.
 • 3 yıl boyunca bir üniversite eğitimi alma haklarını elinde bulundururlar. Bu durum zorunluluğu bulunmamak ile beraber birçok öğrenci için tercih sebebi olmaktadır.
 • Öğrenciler eğitimlerini tamamladıktan sonra master eğitimi veya sertifika eğitimleri gibi  diploma programları sayesinde kazandıkları unvanları geliştirme olanağına sahip olabilmektedirler. Sunulan bu fırsat diğer öğrenciler baz alındığında 1 yıl daha erken olmak üzere çok daha profesyonel bir şekilde iş hayatına atılmalarını sağlar.
 • Yurt dışında eğitim alınacak olan üniversitenin akademik takvimi farklılık gösterebilmektedir. Bu durumda başvuruda bulanacak olan adayın herhangi bir zaman kaybı yaşamasını engelleyen unsurlardan birisidir.
 • Yurt dışın eğitim almak isteyen öğrenciler dillerine güvenemiyorsa gittikleri üniversitenin hazırlık-dil bölümüne katılabilirler. Bu pozitif olanak sayesinde hem derslerde hem de sosyal yaşantılarında gelişim sağlayabilmektedirler.

Yurtdışı Üniversiteleri Kabul ve Başvuru Koşulları

Yurtdışı Üniversiteleri Kabul ve Başvuru Koşulları
Yurtdışı Üniversiteleri
Kabul ve Başvuru Koşulları

Yurt dışında üniversite eğitimi için üniversitelere başvuru ve kabul koşulları ülkeden ülkeye olmak ile birlikte üniversiteden üniversiteye göre de ayrıyeten değişmektedir. Ancak genel olarak bakıldığı zaman aşağıdaki yurtdışında üniversite okumak için gerekenler verilmiştir.

 • Not ortalamasının yeterli düzeyde olması (Lise Mezuniyet Ortalaması).
 • Üniversite eğitimi alınacak olan kurumun belirlemiş olduğu dil sınavından yeterli puanı almak(IELTS/ TOEFL/ DELE vb.).
 • Üniversite eğitimi alınacak kurumun belirlemiş olduğu yeterlilik sınavlarında gerekli puanları almış olmak(Özel Sınavlar).
 • Referans Mektupları, istenilen üniversite için kayıt işlemlerinde oldukça güçlü bir kaynak olmaktadır.
 • İstek Mektubunun, eğitim alınmak istenilen üniversiteye önceden yazılması halinde okulun dikkatini çekmesi muhtemeldir.
 • Öğrencinin CV’si.
 • Adayın geçmişte elde ettiği başarılar,  hayata geçirdiği projeler, ödüller ve yarışma sonuçları.
 • Bankanızdan yurt dışında geçinebilecek kadar paranızın var olduğuna dair rapor.

Yurtdışında üniversite okumak için ne yapılmalı? Yurt dışında okumanın hangi şartları vardır? adlı sorularınıza cevap verilen mini bir listeyi gördük. Yurtdışında eğitim programlarının ayrıcalıklı dünyasındaki yerinizi almak ve doğru yurtdışı eğitim planlaması için profesyonel destek almanız, karar verme sürecinin öncesinde size daha sağlıklı kararlar almanızda yardımcı olacaktır.

Uyarı: Her sene güncellenen şartlara, en sağlıklı yol olarak “eğitim alınmak istenen üniversitenin sitesinden” erişebilirsiniz.


Yurt Dışında Üniversite Okumak İçin Bilinmesi Gerekenler ve Yurtdışında Üniversite Okumak İçin Hangi Sınavlar Gereklidir? adlı soruların cevap bulduğu içeriğimizin sonuna geldik. Daha fazla benzer içerik için ilgili kategorilere gidebilir veya sitemizde aramalar yapabilirsiniz.

Avatar
Author

Yorum Yaz