Uzaktan eğitim için Zoom programı nasıl indirilir ve Zoom nasıl kullanılır?

 

Koronavirüs nedeniyle birçoğumuz işlerimizi evden halletmeye çalışıyoruz. Home office denilen evde çalışma sistemi ve online ders sistemleri giderek yaygınlaşmakta. Dolayısıyla çevrim içi yani online programlara da ilgi artmakta. ZoomMeeting uygulaması işte tam olarak bu gibi durumlarda hayat kurtarıcı rol oynuyor.

 

Zoom, birden çok kullanıcının aynı anda görüşme yapabilmesini sağlayan, günümüzde şirketlerin ve okulların gözdesi olan online görüşme uygulamasıdır. Peki, Zoom nasıl indirilir? İlk olarak ‘’zoom.us” adlı siteye girmeniz gerekli. Açılan ekranda ‘’sign up free’’ seçeceğine tıkladıktan sonra mail adresinizi yazmanız lazım. Sonraki adımda mail hesabınıza bir doğrulama linki gelecek. Doğrulamanızı yapıp ‘’download’’ ya da ‘’ run zoom’’ derseniz indirme işleminiz hızlı bir şekilde tamamlanıyor.

Zoom indikten sonra ana ekranda online derse katılma, ders yapmak için tıkla, ders planlama gibi İngilizce seçenekler yer alıyor. Öğretmenler ders vermek için ‘’new meeting’’ seçeceğine tıklamalı. Öğrenciler ise ‘’join’’ ile bir öğretmenin dersine katılabilir. Ders planlama ise ‘’meetings’’ yazan kısımda.

Yeni bir ders başlatmak isteyenler ‘’’new meeting’’e tıkladıktan sonra burada bir meeting ID’si beliriyor. Böylece öğretmen ID’yi öğrencilerle paylaştıktan sonra paylaştığı her öğrenci bu şekilde derslere katılım sağlayabiliyor. Üstelik öğrencilerin ID ile Zoom Meeting uygulamasına katılırken hiçbir üyelik işlemi yapmasına da gerek kalmıyor.

Yorum Yaz